Citat:
Ursprungligen postat av
zapohd
Du får gärna visa mig vart det står i ditt inlägg att någon ropade till dem att gärningsmannen är i tunnelbana. Jag har inte följt med i detalj vad som hände på Drottninggatan.
Om du nu lägger upp ett sådant inlägg och någon ex jag kommenterar det och du är inte nöjd med kommentaren och istället far ut i otidigheter ja det visar ju din intelligensnivå. Detta är ett forum där man diskuterar olika ämnen och nu ska jag komma med en nyhet för dig. För att diskutera saker och ting så krävs det att man har olika åsikter. Om disskution formen inte passar dig vad gör du då på Flashback?
PM A1196 Polis
2017-06-15 Tid16:32
Aktuell dag tjänstgjorde jag som ingripandespanare i patrull 39-5180 tillsammans med Insp Polis2 (namn bortklippt). Jag hade på mig en sandfärgad jacka med luva och vit text på bröstet "New York", mörkblåa jeans och vita sneakers.
Vi var på väg in till vår rotel på polishuset Kronoberg och befann i Stocksund då vi hörde en kollega meddela oss över polisradion att en lastbil körde på Drottninggatan och att flertalet personer var skadade. Jag satt som passagerare och Polis2 körde fordonet. Från Stocksund körde vi trängande in mot Stockholm City via Roslagstull och Sveaplan för att till slut parkera bilen i Sergelrondellen, detta då vi under färden hört att lastbilen hade kört in i Åhléns City. Jag hade under färden satt på mig min tilldelade "civila" reflexväst och jag gav min Id-keps till Polis2.
I samband med att vi landade vid Sergelrondellen hörde vi över radion att det pågick skottlossning inne på Åhléns, och vi bestämde oss för att vi enligt vår utbildning skulle fram och konfrontera eventuella gärningsmän för att avbryta det pågående dödliga våldet.
Jag och Polis2 drar våra tjänstevapen då vi lämnar bilen och springer längs Klarabergsgatan mot Åhléns.
När vi springer mot Åhléns meddelas det över polisradion att gärningsman sprungit ner i tunnelbanan.
Då vi är framme vid Drottninggatan ser jag lastbilen som kört in i Åhléns.
Jag ser lågor inne i hytten och hur det är kraftig rökutveckling från och runt lastbilshytten. Det är då helt folktomt på Drottninggatan mellan Klarabergsgatan och Mäster Samuelsgatan. Jag ser hur en uniformerad polispatrull är på väg ner för rulltrapporna utanför Åhléns mot biljetthallen och vi bestämmer oss för att springa över Klarabergsgatan och ner mot biljetthallen via trapporna i "glasburen". Det står en målad polisbil på Klarabergsgatan och några ordningsvakter vid "glasburen" men jag ser utöver det ingen polispersonal.
Vi springer ner i biljetthallen och jag letar aktivt efter avvikande beteende eller en pågående våldshandling. Jag hinner tänka att jag upplever stämningen i biljetthallen som lugn. Folk går lugnt och stilla, till synes ovetandes om det som hänt. Då jag inte kan identifiera något hot börjar jag ropa att folk ska utrymma biljetthallen. Då börjar folk som befinner sig där springa i panik mot utgångarna som finns. Jag och Polis2 rör oss fram mot trapporna upp mot Åhléns samtidigt som vi skriker att folk ska utrymma platsen. När vi är ungefär i mitten avbiljetthallen möter jag två uniformerade poliser, den ena Inspektör M****, som skriker att folk har börjat utrymma mot Åhléns. Vi hjälper då patrullen att se till så att folk utrymmer platsen åt andra hållet, mot Plattan.
Då utrymningen nästan är klar bestämmer jag att vi ska gå tillbaka upp mot Åhléns, då jag på grund av intrycket jag fick då vi gick ner i biljetthallen upplevde det som troligare att eventuella gärningsmän var kvar inne på Åhléns. Då vi kommer upp för trappan ser jag en person i mörk kostym och polisens Id-keps stå med draget vapen i höjd beredskap. Han står ungefär utanför H&Ms ingång, mitt emot där lastbilen kört in i Åhléns. Jag känner direkt igen honom som livvakt på SÄK då jag träffat honom i tjänsten tidigare. Jag frågar honom om någon kollat i lastbilshytten och kontrollerat att ingen gärningsman är kvar där men får inget svar av honom.
Jag går då fram mot lastbilen med draget vapen och under säkring av Polis2 ser jag att lastbilens vänstra sidoruta är trasig. Då lastbilen är hög och rökfylld har jag svårt att se in i hytten. Jag har redan bestämt mig för att skjuta dödlig verkanseld mot eventuell person som befinner sig inne i hytten, oavsett skick på denne. Jag rör mig fram mot lastbilens förardörr, vilken är den enda infiltrationspunkten som är tillgänglig utifrån, resten av lastbilshytten är inne i Åhléns. På väg fram blir jag blöt av vattnet från Åhléns sprintlersystem. När jag kommer fram till lastbilen drar jag i förardörrens handtag men dörren öppnas inte. Jag upplever det som att dörren är låst då det går att dra ut handtaget, men att det inte "händer något" med mekanismen i dörren. Efter att ha dragit i handtaget ett par gånger klättrar jag upp vid förardörren mot den öppna (trasiga) sidorutan. Jag klättrar både på steget vid förardörren och på framhjulets fälg/däck. Jag har problem att få tag i bra greppyta på lastbilen med min vänstra hand, samtidigt som jag håller pistolen i min högra hand, trots att jag har handskar på mig och Polis2 hjälper mig upp genom att knuffa upp mig.
Jag får upp min vänstra arm och sticker in den genom det trasiga fönstret för att häva mig upp. I samband med det känner jag att jag skär jag mig på det trasiga glaset som tidigare var sidorutan. Senare ser jag att jag fick en mindre skärskada på min vänstra underarms insida som blött. Min jacka skars sönder och jag hade blod både på armen och också jackan.
När jag kommer upp så jag kan se in i hytten riktar jag vapnet in i hytten och lyser med vapenlampan för att bättre kunna se då det var rökfyllt och mörkt. Jag ser direkt att det inte sitter någon i det brinnande förarsätet och konstaterar att det inte heller sitter någon i passagerarsätet. Hela hyttens inredning är bränt eller brinner och jag lyser ner i sittbrunnarna för att se om där finns någon person. Jag tänker även tanken på att titta efter om där eventuellt kunde finnas väskor eller andra anordningar som inte hör hemma i en lastbilshytt, men ser inget sådant. Jag ser att framrutan är krossad och tänkte instinktivt att föraren av lastbilen måste ha tagit sig ut genom framrutan, varför jag tänkte så vet jag inte, men meddelar även detta till Polis2 som står och håller i mig. Innanför lastbilen ser jag att Åhléns är rökfyllt och jag hör brandlarmet tjuta. Då jag kände mig klar med min kontroll av hytten meddelade jag detta till Polis2 och klättrade ner.
När jag hade kommit ner pekar Polis2 in under lastbilshytten, strax bakom/innanför det vänstra framhjulet och jag ser då en del av en underarm och hand sticka fram ur bråte som låg under lastbilen. Jag tänker först att armen tillhör en skyltdocka då underarmen/handen nästan ser lite gråaktig ut, men då jag tittar närmare ser jag hur handens och fingrarnas knogar är blodiga, och att det gråaktiga till synes ser ut som att armen/handen är sotig och bedömmer det då som en mänsklig extremitet. Polis2 och jag inser båda två att det inte finns något vi kan göra för personen som ligger under lastbilen då jag upplever armen och handen som livlös, detta med tanke på hur handen och fingrarna "hängde" i lyften, samt att vår uppgift snarare var att konfrontera gärningsman än att rädda liv. Jag bedömde armen/handen som att den tillhörde en kvinna med tanke på hur nätt den var.
Då vi fortfarande var i insatsens akuta läge med beslutet i stort att konfrontera gärningsman och avbryta pågående dödligt våld springer vi mot ingången till Åhléns. När vi kommer runt hörnet springer jag in genom entrén med draget vapen. Vattensprinklarna fortsätter att spruta vatten och det är väldigt rökfyllt med tjock, grå rök. När jag kommer in genom entrén ser jag två uniformerade poliser med båtmössor på sig som stod med sina vapen riktade mot den platsen där lastbilen stod. Jag skrek att jag var polis och pekade på min reflexvästs text "POLIS" med min vänstra hand. De skriker "polis" flera gånger och jag känner igen ena polisen, L*****, och tar kontakt med henne. Hon meddelar att det finns 4 poliser inne på Åhléns som är i gång med att söka av våningsplanen, att hon och hennes kollega säkrar lastbilen inifrån och att det inte behövs mer hjälp inne på Åhléns. Jag berättade att jag hade kollat i lastbilshytten och att det inte var någon person kvar där och att jag och Polis2 skulle säkra lastbilen utifrån Drottninggatan.
Då jag kommer ut på Drottninggatan igen hade Räddningstjänsten anlänt och började rulla ut slang för att till synes påbörja släckningsarbetet.
Jag går fram till närmaste brandman och meddelar honom att jag sett en arm under lastbilen innan jag åter riktar min uppmärksamhet mot lastbilen. På väg tillbaka mot lastbilen ropar en brandman på mig att han behöver hjälp med att flytta en korvvagn som står väldigt nära lastbilen på grund av faran för explosion av gasoltuberna som finns i vagnen. Brandmannen och jag drar då vagnen bort från lastbilen, upp mot skobutiken som ligger i korsningen Drottninggatan/Mäster Samuelsgatan. Efter det så bevakar vi lastbilen ute från Drottninggatan en kort tid innan vår gruppchef beordrar oss att ta oss tillbaka till vårt fordon och därefter patrullera runt i City för att utöka vårt verkansområde vid en eventuell sekundär attack.
I tjänsten,
Pa Polismannens namn raderat, Nova 54