Ofta i frånvaro av vittnen och kameror så är polisens vapen avlyssning likväl som att via NFC binda GM med DNA det som ofta leder till lagföring. Aktuellt ex, fallet Möller.
Därför blir bevakningen såväl fysisk som all slags kommunikation som SD och HD varit belagda med
och fortfarande är belagda med intressant ur flera aspeker.
- En är att vad som spekulerats i är om HD varit inbegripen i mordet SD sägs ha utfört. Tesen syns mig osannolik eftersom dom under dom flera månader som gått ens yppat något till varandra skulle det komma till utredarnas kännedom via utrustning.
-Kan iofs, HD förutan inte uteslutas att under dom ca, 2000 timmarna strikt övervakning framkommit uppgifter vilka väderats inte räcka till ny häkning.
-JGs bil som användes vid upphämtningen på ARN och JGs sommarstuga utgår jag från också var såväl fysiskt som digitalt övervakad och buggutrustad.
- Haft funderingar kring ev, internationell hjälp med övervakning under vistelsen i GB (London?) som hör till sakens natur men blir osäker på det då utredarna i det skedet visat annat än professionallitet. Notera den senare avsatta Springares semester då utredningen lades på is.
- En bestämt svårförbisedd tanke är att övervakningen inte gett någonting som liksom utredningen f.övr, inte mäktat binda SD att grund för häkning uppnåtts.
Postat 2018-07-07, 03:56
Citat:
Ursprungligen postat av
Moralensväktare
SD och HD var bevakade efter efter frisläppandet av TR både via fysisk och digital övervakning.
Postat 2018-07-07, 04:12
Citat:
Ursprungligen postat av
Moralensväktare
Polisen använder sig av två metoder dels en GPS puck som monteras på det fordon som man misstänker att eventuella misstänkta brottslingar ska använda sig av. Man har även möjlighet att montera en buggutrustning som aktiveras av ljud när någon sätter sig i bilen och pratar eller startar bilen.
Postat 2018-07-07, 04:27
Citat:
Ursprungligen postat av
Moralensväktare
Hela resan till Arlanda är väl dokumenterad i Fub och kommer bli offentlig vid ett eventuellt åtal. Allt man har handlat och ärenden man utfört på vägen finns redan med i underlaget.
Postat 2018-07-08, 13:38
Citat:
Ursprungligen postat av
Moralensväktare
Vad bilens tekniska undersökning gett har jag ingen information om, men man kan kolla resrutt genom bilens egna GPS om den är inbyggd i bilen. Eller via en av polisen monterad GPS så utredarna har kunnat följa bilens rutt från Örebro till Arlanda. Det har förekommit en del kritik kring hur TR släppt MGM vind för våg, och det går inte till så. Så länge han fortsatt är misstänkt för brottet följer polisen varje steg och avvikande beteende som han gör.