Citat:
Ursprungligen postat av
terribilis
Fognini har varit oväntat stabil i år. Dock så har han tappat toppnivån känns det som. Han har varit bra i mindre turneringar men gjorde inte bra ifrån sig i Franska Öppna t.ex. Vilket borde vara den allra viktigaste turneringen för honom.
Fognini tog sig ju till fjärde omgången i Franska! Det är bättre än på 7 år för honom, och näst bästa resultat.
På tal om Dimitrov, en annan som verkligen har tappat (allt) sedan förra året är Jack Sock, som ju var i slutspelet i november, där han pressade Federer, slog ut Zverev och Cilic, och spelade semi mot Dimitrov, där han tog ett set. I år har han förlorat alla turneringar i första eller andra omgången! Har endast spelat in 250 poäng och ligger på plats 170 på racet! Vid handskakningen efter 5-sets-förlusten i Wimbledons första omgång mot italienaren Berrettini sa han: “Your coach is a piece of shit, by the way.”
Men i dubbeln har det gått bättre. Sock vann Wimbledon. Och Indian Wells. Och två andra turneringar. Han har spelat tillsammans med Mike Bryan.
Men singelförlusterna fortsätter. Igår förlorade han igen i första omgången (mot Medvedev).