Citat:
Ursprungligen postat av
Eremona2.0
Klart man kan. Polisen hanterar beväpnade dårar varje dag, utan problem. Psykotiska alkisar springer runt med svärd och skit, psyksjuka fäder hotar familjer med gevär, det förekommer luftgevär, grova hot, replikor etc. Och ingen dör.
Man lirkar och pratar, och skjuter som absolut sista alternativ. Svenska polisen är bra på sånt här, i vanliga fall.
Klart polisen har det. Jmfr konsekvenser för polisen och icke-poliser.
En polis som dödar i tjänsten har stor chans att gå helt fri, omgående.
Tror du jag får fri lejd om jag sticker ihjäl min granne, som köpt en låtsaskniv, för att jag upplevde att det var nödvärn?
Det är två olika planeter...
Nej det kan du inte, använd insidan så kanske du förstår varför.
Vad har andra situationer, med kanske helt andra förutsättningar med denna situation att göra?
Nödvärn har alla människor i Sverige rätt till, och ja i den situationen kan du mycket väl gå fri om din invändning om nödvärn inte kan motbevisas, om du kniven ifråga såg realistisk ut. Det finns fall då civila gått fria med hänvisning till nödvärn som just involverar knivar.
Det är bara gapiga, okunniga rättshaverister som tror på det där snacket att poliser skulle ha någon gräddfil i det avseendet.