Citat:
Ursprungligen postat av
Rosamund
MGM: Hej. Minns du mig? Vi gick på högstadiet ihop.
R: Hej. Ja jag minns
MGM: Ok vad hittar du på nu då?
R: *inget svar*
Det är ungefär så här jag minns den enda kontakten de hade. Eventuellt var det gymnasiet han skrev istället för högstadiet. Osäker på just det.
Den korrekta dialogen är följande från mars månad:
Citat:
" Godmorgon [****]! Mitt namn är Joh*n F*llqvist och vi gick på högstadiet tillsammans. Kommer du ihåg det?
Hej ja jag kommer ihåg det.
Va bra. Vad har du för dig nu då?
Tjejens namn helt maskat eftersom hon knappast behöver florera i en mordtråd och bedömas för att en uppenbart asocial mördare sökt kontakt.
Slutsatsen man kan dra är att det är ett konstigt ställe att ta kontakt dvs i det offentliga flödet, vilket överensstämmer med uppgifter i tråden om att han har problem med social kompetens (ASD?) vilket då kan ha föranlett mobbing som givetvis är tragiskt. Bär kniv för att hota och hävda sig mot mobbare? Bägaren är mättad, extremt lättkränkt, utvecklat hat och hämndkänslor?
En P7:a är nog på plats om inte diagnos/er redan finns.