Citat:
Ursprungligen postat av
SvartAce
Hur undviker man att bli biten? Skulle vilja skaffa en orm man kan hålla i, är vissa arter tamare än andra eller måste man lära dem?
Hej!
Om du vill skaffa orm rekommenderar jag skarpt kungspyton, de blir ca 1.20-1.50 långa och är generellt "snälla", bet är mycket ovanligt.
Hur man undviker att bli biten? Biter de så biter de, helt enkelt. Det är inte så farligt som det verkar, det är två stick och sen är det över. Oftast är det bara osäkra små juveniler som bits eller om de känner sig hotade och stressade.
Hantera 3-4 ggr i veckan.
När du ska ta ut din orm ur sitt terrarium ska du vara självsäker, är du rädd, oförsiktig och rycker, så är det större chans att ormen biter.
Jag har dock bara blivit biten en gång, och jag har över 10 ormar i min ägo, varav två är riktigt aggressiva Rutpyton.
Den som bet mig var en majsorm, haha, den näst snällaste ormarten man kan ha, typ.