Citat:
Ursprungligen postat av
sherm
Vad är det för uttalanden du tänker på? Och vad är det i polisens agerande som du tänker att dessa vänder sig mot? Har du nån källa?
Länken föll bort-korrigerad.
1:a Uttalandet från polisen att Elin inte brutit mot luftfartsförordningen var startsignalen.
Bäst är om flashbacks egna piloter skriver mer om detta, eftersom det nu är hög politik och inte någon artikel i fråga-det rings mycket så att säga så det är full fart i kulisserna. UC i Göteborg gör ett försök att rädda ansiktet på svensk politik/juridik, förmodlige på samma usla sätt som dom hanterade Assange.
Stalltipset är att flygbolaget samt insamlat krav från 3:e man utvecklar en skadeståndsanspråk mot Elin typ en slags grupptalan. Eftersom det var organisationer bakom detta brott kan skadekraven ev då växa, eftersom Elin sponsades med biljettpengar kan ärendet ev tangera terrorist-lagstiftningen.
Delikat juridisk soppa som så vanligt får bekostas av svenska skattebetalare.