Citat:
Ursprungligen postat av
srsly
Vetej hur jag länkar nu. Men står i Omni och DN
I och för sig inte omöjligt att DN aktivt sysslar med Fake News och har en avsiktlig agenda med detta. Svaret som anges kommit ifrån Polisen låter ju inte särskilt trovärdigt måste jag säga,Vad är det som är vanligt här ? Bråkas det på alla flyglinjer på det här sättet ? Eller vad menar den aktuella polisen här ?
Citat:
Ursprungligen postat av
Moosky
Men du verkar desperat med att stapla upp en massa nonsens och dom flesta begriper att fulltankat flyg klarar av en försening på flera timmar om så behövs. Hahahhahahahahahaaaaaaaaaaa jag dör !
Du inser inte att det här är allvarliga saker, men gissningsvis kan man undra om du ens tex har ett vanligt körkort ? Och du sitter och kör och har ett par gapiga passagerare som inte vill sitta ner ?
Och klättrar omkring överallt
Så klart att ett fulltankat flygplan kan stå och brumma i timvis, men hur vanligt är det ?
Olyckor med svåra motorbränder har faktiskt hänt pga detta..
Och det är inte så enkelt att evakuera ett flygplan i synnerhet om motorn är överhettad..
Skulle du vilja sitta i samma kärra ?
Skulle du vilja vara piloten i detta sammanhang ?
Kom ihåg att vissa startbanor vill inte ha fulltankade och fullastade flygplan att stå på samma ställe en längre stund pga att banorna inte kanske har så hög bärighet överallt. Det blir helt enkelt gropar i asfalten, särskilt när det är varmt -och detta fenomen är vanligt i tex tropikerna
Du kan bara inte ha en massa fårskallar i kabinen när du samtidigt måste förbereda eller har påbörjat en start. Check-listan kräver mycket koncentration av de inblandade, och du kan inte samtidigt hålla på att dividera med aktivister som inte vill lyda, men så långt har väl du inte tänkt...
Det blir nog bäst för alla i den här diskussionen om du dog av den långtråkighet som vi lyckats rada upp här... Haha
Citat:
Ursprungligen postat av
Moosky
Ramberg försvarar rättsstaten vilket du har väldigt svårt att förstå. Däremot så sitter du och överdriver om flygplan som är fulltankade och som blir som bomber. Du må vara korkad men du framstår ju som värsta SD eller afs drängen och presenterar dig som extremt ointelligent.
Citat- Ramberg
Citat:
I en rättsstat ska staten respektera mänskliga rättigheter. I en rättsstat råder yttrandefrihet. I en rättsstat vågar människor reagera mot ”demokratiskt” fattade beslut. En demokratisk rättsstat ställer nämligen krav på kvalitén i lagstiftningen och på en god rättstillämpning.
Lycka till med din jävla (SJW-pöbel-)demokrati när flygbolagen drar in sina flygningar till svenska flygplatser pga att de riskerar att bli stående på plattan av gapiga demonstranter. Och riskerar enorma summor i förseningsersättningar. Och att svenska flygplatser får sin säkerhetsklassning nedskriven så att inga utländska affärsmän får flyga hit någonsin
Och att all flygfrakt upphör, och andra länders flygplatser får användas i stället.
Säkerhetsorganisationerna kommer att dra in svenska flygplatsers säkerhetsklassning i och med att verksamheten inte har skyddats tillräckligt. Flygplatserna är bara ett transportnav och ingen plats för att utföra politiska demonstrationer på
Du och Ramberg resonerar som en henvänsteråsna på Slöddermalm, och bäst vore om ni också deporterades till Kabul ?
Idag var jag på Slöddermalm och spanade efter dig men jag såg bara några bleka veganer med B-vitamin- och järn-brist, men det kanske var du ibland dem ?
Citat:
Ursprungligen postat av
konstit
Nå, jag tycker det här är popcorn-time, jag kan nämligen strunta i vad slags tokerier man roar sig med i sverige, men underhållande är det 
Haha, ja
Moosky håller på
Värdegrunden och att
Fredens Religion innebär att kristna bögar slaktas på löpande band i Afghanistan -- det är rena bröderna Marx över svensk politik, gissar att SD ökade ytterligare ett par procent igen ?
BTW: Eftersom de inte lyckades något vidare med den här aktionen, asylanten har ju blivit hemskickad ändå, så vad blir nästa steg för Elin & Co ? Regelrätta kapningar ?