Citat:
Ursprungligen postat av
Netherworld
Nu vet jag inte exakt vad SD och LW bråkade om i bilen den där gången, men det skulle kunna ha varit om något som inte är kopplat till svartsjuka. Likaså ser jag möjligheten till att mordet föregicks av gammalt tjafs, gamla sår rörande att SD känt sig sviken på någpt sätt m.m, som inte behöver vara svartsjukebetonat. Men det känns dock mer sannolikt att en person tappar besinningen så grovt om det rör svartsjuka, enligt mig.
Jag kanske skall klargöra att jag inte i första hand är intresserad av vad användare här i tråden har för teorier om vad som hände LW. Mitt intresse väcktes av åklagarens i mitt tycke märkliga misstankar mot "den skäligen misstänkte", och jag har alltså försökt förstå hur polis och åklagare kan ha tänkt. Jag undrar om de inte har släppt misstankarna mot SD nu.
Citat:
Ursprungligen postat av
Netherworld
Läckor sker och är ganska vanligt då det är många involverade i ett mordfall. Men EGT lyckades få det till att polisen har en agenda i detta mordfall att smutskasta just SD genom att yssla med ryktesspridning. Det anser jag är ett absurt påstående och långt ifrån detsamma som att media har viss insyn i en utredning genom sina källor inom polisen. Vilket jag tror kan vara fallet här, men det kan också vara så att Metro fått svartsjukemotivet direkt från anhöriga utan att ha gått genom polisen.
Ja, man kan spekulera kring hur det där gick till. Samma med "de blodiga kläderna" i AB.