Citat:
Visst ska man anses rentvådd efter avtjänat straff, men det brott är ändå ett brott, och förgyller ju inte direkt CV:n. Det blir förstås en case-by-case bedömning, men då kan man ju också pga av ideologiska övertygelser komma helt snett, som tex Apha är ovan. För visst är CV:n en karaktärsbedömning, en bedömning på ett liv. En invid som tex misshandlat din dotter (och dömts och avtjänat sitt straff) tar du förmodligen inte in i din familjs hägn igen. Lite grann ser så ser jag på riksdagsarbetet också, vill vi ha brottsdömda på rikets viktigaste, lagstiftande, poster, som får oss tvivla på deras grundkaraktärer? Den för flera misstänkta brott, och dömda centerpartisten är väl ett typexempel på en sådan tvivelaktig karaktär. Så nej, skulle inte tro det (även om det alltid kommer att finnas gränsfall).
Det tycker jag är självklart. Rättssystemet bygger ju på att man i möjligaste mån ska behandlas som en vanlig medborgare efter att man har suttit av sitt straff. I vissa fall är det tveksamt som Carina Herrstedt som lyckats bli fälld för förtal tre gånger men ändå inte fattar vad hon gjort fel. Hennes förtroende kan nog anses vara förbrukat.
Problemet är tycker jag heller inte att dömda sitter i riksdagen, det är det massiva hyckleriet kring det. Vissa partier (gissa...) snackar om att man ska ha nolltolerans mot brott samtidigt som över halva riksdagsgruppen är med i brottsregistret.
Problemet är tycker jag heller inte att dömda sitter i riksdagen, det är det massiva hyckleriet kring det. Vissa partier (gissa...) snackar om att man ska ha nolltolerans mot brott samtidigt som över halva riksdagsgruppen är med i brottsregistret.
Sådana idioter vill inte jag ha i riksdagen.