Citat:
Ursprungligen postat av
Tankebrott
Att flytta om energin i universum hade i sig krävt en insats av energi. Denna insats hade varit mätbar.
Hur mycket då? Minskning eller ökning? Förut öppnade du ju för båda möjligheterna. Noll borde väl då iaf också vara möjligt?
Men som sagt,
so what? Om detta är en invändning mot något Gudsbevis, förstår jag inte hur. Kan du förklara varför Skaparen av naturlagarna måste vara bunden av naturlagarna?
Proof of concept (iaf ett försök): Du känner säkert till simuleringshypotesen som ffa Bostrom har argumenterat för. Enligt denna hypotes är hela vårt universum en simulering. Och det finns en Gud, eller kanske snarare fler: de som har byggt maskinen som simuleringen körs på, de som har programmerat, och kanske ffa de som kör programmet. Dessa har definierat både allt som finns (iaf beståndsdelarna) och de regler som gäller för dessa i simuleringen, OCH inte minst ev kontroller för att ingripa under körningen om de så vill.
Om man verkligen kan simulera ett helt universum vill jag låta vara osagt. Men det finns ju iaf redan nu spel som nog kan beskrivas som simuleringar i mindre skala. Om du har ett bra motbevis mot att ett helt universum kan simuleras, finns det helt klart ett stort intresse även långt utanför Flashback.
Iaf, i detta scenario, vad finns det öht för något tänkbart som skulle hindra "Gud" från att bryta mot vilka regler han vill, i det universum som "han" har skapat?