Citat:
Ursprungligen postat av
ShadowStepz
Så du VET att det fanns frågor om de ville se honom naken osv? Du VET detta, utan tvivel? För det gör inte jag. Att han skriver att han gick för långt, tja, han måste antagligen känt så eftersom han blev inkallad till cheferna. Och det i sin tur behöver inte stämma, men cheferna ville antagligen höra bådas versioner.
Nu ska det påpekas att hade han dömts hade jag inte försvarat honom. Men nu har två åklagare lagt ner FU, och då ska han betraktas som oskyldig.
Vem, vem vill se honom naken?
Han blev inkallad till möte pga metoobeteende, inte praktikanterna. Tror DU att han kanske satt där och ljög på det mötet för att rädda sitt skinn? Likt en påkommet unge när rektorn ifrågasätter ett visst beteende eller handling inför föräldrarna?
Att FU lagts ner innebär INTE att någon är oskyldig, utan BARA att bevisen inte håller till åtal, vilket kanske inte är så konstigt om telefoner har bytts ut och inga sms sparats, SVT inte gjort någon logg kring vad som sades/gjordes på dessa möten mm eller där ord står mot ord och att då vinner ju mannen(Timell, Virtanen, Ismael) alltid fajten oberoende vad vittnen säger eftersom ”han aldrig skulle göra så, han är ju så trevlig i tv-rutan”..
Aldrig mera tystnad.
#metoo