Citat:
Ursprungligen postat av
Run3
Det är det som är en libertarianska paradoxen. De avskyr staten som samtidigt är den auktoritet som upprätthåller libertarianernas möjlighet att vara klena. Så länge man har en beskyddande stat behöver man inte frukta våld från överheten. Men får libertarianerna som de vill kommer det bli en chock för dem när krigsherrar tar makten över dem.
Jag hade
gladeligen skyddat mig själv från överheten. Men om jag skyddar min egendom genom att t ex inte betala skatt kommer polisen. Och om jag skyddar mig mot polisen kommer insatsstyrkorna. Och om jag skyddar mig mot insatsstyrkorna kommer militären.
Det krävs en armé att skydda sig mot överheten i Sverige. Svenska staten hade inte varit någonting utan dess militärbefäl/krigsherrar.
Liberterianer och anarkokapitalister vill jämna ut maktbalansen.