Citat:
Ursprungligen postat av
Byggnet
Ungefär så. Eftersom libertarianen Paula Bieler står högst på listan på att ta över Heja Jimmie (Då köttbulls-Karlsson och high flying-Vinge är sammansvurna). Israelflaggan-Jomshof står på Heja Jimmies sida så honom fimpar de samma sekund Heja Jimmie lättar (Wågs kommande skandalavslöjande i Almedalen). Min högst egna teori om Almedalen är att de sammansvurna ovan läckt antisemitisk gammal skit om Israelflaggan-Jomshof och låter Mathias Wåg (AFA-troll, Research-gruppen, agera nyttig idiot) han har själv kallat sig SD:s nyttiga idiot, men KAN inte låta bli att använda infon han fått/får av de fyras gäng. Supercuck!
Om det är som jag säger så överlever inte Israelflaggan-Jomshof ett sådant avslöjande (inspelning?)
Om det är som du säger, så har det potential att få själva SD trilla av pinn och sjunka ihop som en sufflé. Om allt sånt här dras fram i ljuset och halas både framlänges och baklänges under sommaren, så kommer allmänheten bli medvetna om: (1) falangstriden inom SD-toppen (där Karlsson har den starka positionen, inte Åkesson), och (2) att ett partiledarbyte är nära förestående och att Jimmie snart är borta.
Jimmie är det enda som är riktigt populärt med SD, om han försvinner ur bilden så lär partiet ganska snabbt att bli bara ungefär hälften så populärt.
Det är verkligen mumma det här. Negativt kampanjande mot SD-ledningen är precis vad som behövs. Och om någon annan gör grovjobbet åt AfS så är det ännu bättre. Nu kanske det inte det är just din Jomshof-spekulation som det blir. Men signalerna är att det är något av den digniteten, dvs något om någon inom topp-5, mycket av vilket skulle röra upp punkterna (1) och (2) som jag angav ovan.