Citat:
Ursprungligen postat av
avc
Snarare du som är dum i huvudet. Om din Macbook är sämre att surfa, kolla på film eller köra Shitify med är det något allvarligt fel på datorn, eftersom det inte är så den är menad att fungera. Att man däremot inte kan spela, inte uppgradera dess undermåliga pisshårdvara, inte personliggöra den osv, vilket är funktioner vi förväntat oss i PC-världen sedan slutet av 80-talet, gör den per definition både objektivt och subjektivt sämre än motsvarande PC. Inte minst med tanke på att det är ett profitkorrumperat jävla klåparföretag man i all medvetenhet väljer att stödja.
Sarkasm är svårt i skriven form, uppenbarligen.
Dom laptops jag har, och har haft, som är av PC-variant har inte varit så värst uppgraderingsbara dom heller. Det brukar sträcka sig till RAM och hårddisk. För mina personliga behov, så har originalhårdvaran fyllt sina syften så jag har aldrig direkt funderat över att just uppgradera mina laptops. Stationära datorer är ju en annan sak och där väljer jag helt klart en PC med Windows alla dagar i veckan. Eftersom jag använder en stationär dator på ett annat sätt. För mina portabla syften så duger min gamla Macbook Air fortfarande alldeles lagom. Ett fräsch batteri hade faktiskt varit fint och det går trots allt att fixa, trots att Apple egentligen inte vill. Och det är bara marginellt svårare än på en PC-laptop.
Citat:
Hade ni iFags haft era fucking jävla prylar och bara hållt käften, skulle inte en jävel heller bry sig. Det är när ni kommer med anti-logisk iDioti som att en Macbook är sååååå mycket bättre, värd minst dubbelt så mycket som prestandamässigt motsvarande PC, bara för att man kan "surfa runt på nätet, köra Spotify eller kolla på film" på den, och liknande, som man fullkomligt tappar hoppet för mänsklighetens framtida utveckling. Det räcker inte att dra täcket över huvudet och tycka att det är vårat fel som reagerar på er iDioti. Det är nämligen just iGnorans och en sjuklig mainstreamlängtan som är roten till hela denna anti-intellektualism.
Om du inte hade varit så arg hela tiden utan läst mina inlägg i dom flesta trådar som är av den här typen, så hade du vetat att även jag tycker att Apple-talibaner är fullständigt tappade. Du hade även vetat att jag inte tycker att min Macbook är bättre än motsvarande PC utan jag tycker att den är precis lika bra. Vissa saker har jag inte sett på PC-sidan och vissa saker är sämre än PC-sidan. Problemet med den är att den är alldeles för dyr. Men nu hade jag möjlighet att välja mellan en Air och en motsvarande Asus och Asusens tangentbord var det sämsta någonsin så jag valde Macen. Jag hade precis lika gärna kunnat valt Asusen och varit precis lika nöjd men nu blev det inte så.
Jag hade en iPhone ett tag, jag avskydde den. Värdelös jävla smörja. Däremot så iPod Touch en rätt trevlig liten mediaspelarpryl. Inte för att man behöver en separat men den är bra på det i alla fall. Jag har en iPad också, den är fullständigt fantastisk på alla sätt och vis och jag gillar den mer än alla Androider jag har använt.
Vad jag vill komma fram till är att jag bara tycker att vissa av Apple produkter är schyssta. Precis som Sony, Asus, Acer, Panasonic, LG, Samsung eller vilken annat företag som helst. Men "sååååå mycket bättre än alla andra"? Näe, snarare "ungefär lika bra och vad spelar det för djävla roll vad folk spenderar sina pengar på så länge dom inte är fittor om saken?".
Jag försöker att inte vara en fitta om saken. Du borde prova. Det är bara hemelektronik vi pratar om.