2018-06-21, 03:18
  #70525
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anbo1987
Ingen partiledare överlever en sådan djup förtroendekris.

Jodå, Löfven har tidigare nämnt att han inte
tänker ge upp makten hur enkelt som helst. Det är ju en tolkningsfråga vad han menar med det. När jag tar på mig min foliehatt så kan jag riktigt föreställa mig hur valet ogiltigförklaras pga yttre påverkan från "främmande makter" (läs Ryssland, dom är tacksamma att beskyllas för världens alla problem).

Det blir omval på omval tills resultat blir "rätt". Eventuellt kan SD:s höga valresultat bero på hacking av valsystemet för SD med ~30% är heeeeeelt orimligt enligt dom.

Det är väldigt spännande tider oavsett. Frågan är hur svensken reagerar och ifall valet ogiltigförklaras? Kommer nästan en tredjedel av svenska befolkningen knyta händerna i fickan men acceptera att landet numera är odemokratiskt eller kommer svensken agera?
2018-06-21, 03:20
  #70526
Medlem
Sperssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vaftrudner
SD ligger verkligen i vinnarhålet.

Det gäller dock att inte tappa fart fram till valet.
Det viktiga är nu att sprida korrekt information till de väljare som fortfarande lever i förnekelse.
Det är inte läge att vara politiskt korrekt runt fikaborden längre.
2018-06-21, 04:00
  #70527
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
SD överlägset störst i ny Yougovmätning: "Ett drömläge så här nära ett val"

Sverigedemokraterna rusar uppåt i den senaste opinionsmätningen från Yougov, som görs på uppdrag av Metro. Partiet har ökat från 23 till 28,5 procent den senaste månaden. "Ett drömläge," säger SD:s partisekreterare Richard Jomshof.

https://www.metro.se/artikel/sd-%C3%B6verl%C3%A4gset-st%C3%B6rst-i-ny-yougovm%C3%A4tning-ett-dr%C3%B6ml%C3%A4ge-s%C3%A5-h%C3%A4r- n%C3%A4ra-ett-val

Parti - juni (maj)

M - 17,3% (18,3%)
L - 4,3% (4,2%)
C - 7,1% (10,1%)
KD - 3,1% (3,0%)
S - 22,0% (23,0%)
V - 9,3% (9,0%)
MP - 3,8% (3,6%)
SD - 28,5% (23,0%)
F! - 1,4% (1,8%)
Övriga - 3,4% (3,9%)


Trenden att M minskar står sig. Liksom att SD rusar.

Inte längre omöjligt att vi före valet kommer att få uppleva ett SD i någon OU över 30 procent.
2018-06-21, 04:03
  #70528
Medlem
Utopiantoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anbo1987
Med såna här siffror på valdagen så lär Jimmie Åkesson bli statsminister. Man kan inte kalla det för något annat än en revolt från väljarkårens sida. Två partier som gör anspråk på att vilja leda landet backar tillsammans med 15% (från tidigare låga nivåer). Därutöver så åker ett regeringsparti och ett oppositionsparti ut ur Riksdagen. Nästan alla dessa väljare går över till SD, som får ytterligare 63 mandat och snart är de också det enskilt största blocket.

Jag tror varken S eller M kommer våga göra anspråk på regeringsmakten efter ett sådant förödmjukande nederlag i valet. En förbannad väljarkår dömer ju helt och hållet ut deras regeringsduglighet. Något som förmodligen medför att två tilltänkta statsministerkandidater, Löfvén och Kristersson avgår redan på valnatten. Ingen partiledare överlever en sådan djup förtroendekris.
Underskatta inte (S) strävan efter makt. De är fortfarande ganska vana vid att inneha den politiska hegemonin i landet. De lämnar knappast ifrån sig den frivilligt. Det har däremot Moderaterna visat flera gånger att de är fullt villiga att göra, inte minst vid DÖ, som till stor del fortfarande lever vidare. Alliansen kan mycket väl komma att (igen) lägga sig på rygg och bli stödljul till Stefan Löfven, allt för att frysa ut de ondskefulla (SD). Vi ska faktiskt inte utesluta att även (S) kan tänka sig att lägga ner sina röster för att blockera (SD), trots att de är mer maktgalna.

The DÖ is dead!
Long live the DÖ!
2018-06-21, 05:23
  #70529
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Det skulle kunna vara den objektiva förklaringen, men politiken är inte alltid så objektiv. Om M går in i en regering med S, enkom för att hålla borta SD, så kan det också leda till M slaktas, eller spricker. Så M kan råka illa ut hur man än väljer. Det kan innebära att SD:s kanske viktigaste påverkan på svensk politik efter kommande val, kan vara regeringsfrågan och hur den sliter sönder ett eller flera partier. Motsvarande skulle kunna hända med S, för övrigt.

S plus M i en regering vore politisk harakiri i direktsändning. Plus att det vore omöjligt att komma överens om en budget. Enligt mig är den konstellationen utesluten.
2018-06-21, 06:23
  #70530
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hogdal
Tack, men jag hittar inte info om mellan vilka datum undersökningarna är gjorda där (använder mobilversionen).
Hittar inte datumen? Är du allvarlig? Du brydde dig aldrig om att scrolla ner en bit?
2018-06-21, 07:39
  #70531
Medlem
Det vi ser nu är som jag tror fria svenskar reagerar på den senaste tidens invandringskaos, skjutningar, flyktingbåtar, Italiens nya regering.
YouGov har en mycket stor panel och det här är förändringar inom den panelen. Många måste alltså ha lämnat S och lämnat M för att det här resultatet ska ha blivit verklighet. Kanske till och med att många lämnat C direkt för Sd.

Hade YouGov redovisat strömningarna skulle vi få se det. Det har alltså inte dykt upp några tidigare tysta och gömda som normalt inte talar med institut. Den typen av fenomen hör samman med andra institut, SCB, Sifo i synnerhet de som kan verka skrämmande på sina intervjuobjekt.

Sd;s nuvarande verkliga nivå är alltså stadfäst! Så här skulle det bli om det var val i dag! Till den 9 september kanske det blir 5% till det beror på omvärldshändelser, 65,5 miljoner flyktingar alla på väg över Medelhavet typ. FN;s flyktingkommissarie tycker ju att vi ska ta hand om dem alla.

5,7 - 12,86 är en ökning med 226% 12,86 - 28,5 är en ökning med 222% fördubblingstrenden och drygt det, är nu åter bekräftad.
2018-06-21, 07:58
  #70532
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gullegubben
Partier i uppgång verkar vara svåra att mäta.
Ja, där har du nog förklaringen till Ms spretande 2006. En sak man viktar på är ju föregående val, och det var i Ms fall denna gång ett katastrofval på 15,2. Nu såg man ut att ha fördubblat sig fyra år senare. 2006 hade de alltså ovanligt många som inte uppgav att de röstat på dem i föregående val, och viktar vissa hårt på det och andra inte kan det spreta betänkligt. I SDs fall har underskottet av väljare från föregående val varit konstant eftersom de alltid fördubblat sig. För M var det en engångsföreteelse 06.
Citat:
Spretade det mycket för fp gånger två, nyd och v vid respektive ryck uppåt?
V nej, NyD för gammalt för att hitta mätningar, FP gick på så kort tid att det inte riktigt går att bena ut vad som är spret respektive ökning.
Citat:
Ursprungligen postat av Kolgrill-ftw
Glöm inte bort ND som fick 6,7% i riksdagsvalet 1991. Endast 7 månader efter att partiet bildades.

Men dubblerar SD sig igen från redan relativt höga 12,9% 2014 så finns det ingen annan ökning för något parti som ens är på samma karta, någonsin i Sverige.
Det finns flera som förtjänar varsin Oscar i olika kategorier.

NyD för bästa ”Upp som en sol, ner som en pannkaka”. Från att grundas som parti 4 februari 91 och komma in i riksdagen med god marginal 7 månader senare, till att vara utraderade efter 3 år.

FP för bästa ”Snabbare acceleration än en LaFerrari”. Leijonborg presenterade förslaget om språktester i sitt sommartal 2 augusti 2002. Senaste tre mätningarna han sett då var Ruab 4,7, Gallup 4,5 och Sifo 4,9. Den 31 augusti kom den första mätningen som visade på fördubbling sedan 2 augusti (Skop 9,4). Fördubblingen tog 29 dagar. Första som tydde på tredubbling (Temo 13,3) kom 9 september. Valresultatet blev samma (13,3). Valstugereportaget sändes först 12 september så FP var i mål med 13% redan innan det.

KD 1998 är kanske den mest random, för där hade du ett parti som aldrig riktigt fått till det, som inte hade några särskilda förslag till skillnad från FPs språktester, och som haft samma partiledare som under många år låg under 2%. Men de gick ändå från strax över 4 mitt i sommaren till 12%.

Citat:
Ursprungligen postat av Casinoreklam
Allt det där minns jag, förutom "klamydiabrevet". Vad handlade det om?
Det var nån tjej som bloggade om sin utförsäkrade morsa (hette hon Annika?). Det blev en stor hit bland rödgröna. Mona Sahlin använde fallet i flera tal och TV-debatter. Klamydiabrevet var det udda namnet på bloggen.
2018-06-21, 08:07
  #70533
Medlem
Reverend.Camdens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mentapesola
S plus M i en regering vore politisk harakiri i direktsändning. Plus att det vore omöjligt att komma överens om en budget. Enligt mig är den konstellationen utesluten.
De har ju nu börjar fila på ett blocköverskridande samarbete (allians + S).
Kommer detta leda till motstånd eller jubel hos alliansväljarna?
Vad det betyder för valresultatet blir en nagelbitare. Eller?
Frågan är väl hur detta påverkar "gammelmoderaterna". Kommer dessa gå till SD?
Är det dessa vi sett strömma till SD nu eller kommer det en ketchupeffekt nu när de dragit kaninen ur hatten?

Finns det fortfarande en stigmatisering i att berätta för en intervjuare att man röstar på SD? Hur påverkar det SD's siffror hos opinionsinstituten?
2018-06-21, 08:21
  #70534
Medlem
Fris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reverend.Camden
De har ju nu börjar fila på ett blocköverskridande samarbete (allians + S).
Kommer detta leda till motstånd eller jubel hos alliansväljarna?
Vad det betyder för valresultatet blir en nagelbitare. Eller?
De samarbetar ju redan! Moderaterna har dessa fyra år kopierat VPK:s traditionella roll som en socialdemokratisk minoritetsregerings villkorslösa stödhjul. M+S i regering tillsammans skulle vara katastrofalt för de båda i efterföljande val. Många av deras väljare hatar de andra baserat på indoktrinerade kommunistiska fördomar om "klass" och framhetsad avundsjuka.

S kan nog regera vidare trots ett historiskt katastrofval, om borgarna också rasar kraftigt. Vinnarna skulle vara Centern och VPK, och de står också närmare varandra än C till andra s.k. borgerliga partier. Men en regering med bara C och VPK känns konstig. Så något parti som förlorat massor av väljare lär också sitta i regeringen.
https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=6923369

Eftersom ingenting kommer att förändras sakpolitiskt under nästa mandatperiod jämfört med denna (för att PK helt enkelt saknar kompetens att uträtta någonting), trots historiskt omvälvande valresultat, så lär det bli en ännu större flykt från PK 2022. SD behöver inte längre söka legitimitet. Kan vara läge att byta strategi inför valet 2022 och gå in för egen majoritet istället för försök till samarbeten. När PK själva hamnar i skymundan och blir irrelevanta och ignorerade, ja då får vi se vad de tar sig till! Lär bli väldigt mycket gråt och ilska bland dessa irrationella neurotiska tomtar.
__________________
Senast redigerad av Fri 2018-06-21 kl. 08:24.
2018-06-21, 08:28
  #70535
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Florman
Det verkar som att vi nu bevittnar Socialdemokrations dödsryckningar, de är i fritt fall. Varför folk går över till SD istället för att skapa en bättre socialdemokrati är svårt att förstå, men det ser inte bättre ut. Folk kommer ju dessutom att smygrösta, nästan inte en jäkel erkänner ju offentligt att de sympatiserar med SD, men ändå så ökar opinionen på ett makalöst sätt. Har aldrig sett något liknande, visst har man rätt till valhemlighet, men detta är ju löjligt.
Nej, det är inte svårt att förstå. Du har det till och med i klartext i de fyra intervjuerna som Metro gjort i samband med Yougov. Folk hatar sossarna och alla deras svek. Vad är svårt att förstå med det?

Samma sak med att många fortfarande håller sig hemliga. Folk vill fortfarande inte bli av med jobbet, bli uthängda och utskällda av CV ämnet och bekanta eller i värst fall polisanmälda. Vad är svårt att förstå med det?

28,5 är en fullständigt rimlig siffra idag som kommer landa på över 30 på valdagen.
2018-06-21, 08:42
  #70536
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Den avgörande skillnaden med Yougov enligt dem själva är att de inte frågar osäkra väljare vilket parti de lutar åt eller vilket som är minst dåligt. De frågar bara en gång, blir svaret att man är osäker accepteras det.
Detta gör att partier med säkra väljare (t ex SD) gynnas, eftersom de andra partierna i högre grad sugs in i osäkra-hålet. I telefonmätningar är det tvärtom, där väljer en oproportionerligt stor andel SD-väljare att svara att de är osäkra för att slippa uppge SD. Kontentan blir att:

- I Yougov gömmer sig en massa sjuklöverväljare i gruppen osäkra
- I Sifo etc gömmer sig en massa SD-väljare i gruppen osäkra

På valdagen kommer ingen att jaga dig om du är osäker och inte vet vem du skall rösta på. Tror det kan bli intressant i år hur många av gruppen osäkra som faktiskt går och röstar. Det skulle kunna bli så att valdeltagandet sjunker i år om många ogillar sitt tidigare parti men av olika anledningar inte vill proteströsta på (SD) eller (V).

Jag inbillar mig att desillusionerade väljare som hållit fast vid (S) in i det sista men inte riktigt vet om Löfven förtjänar det egentligen i slutändan struntar i att rösta. Medans (SD) har de mest övertygade väljarna.

Jag tror exempelvis att en del av förklaringen till att (KD) alltid verkar klara sig inte är stödröster utan att de har den mest röstbenägna väljargruppen. Tidigare hade ju (S) också en röstbenägen väljarbas i pensionärerna men de kan nog börjat tveka till förmån för (SD).

Skall hursomhelst bli kul att titta på valvakan i år

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in