2018-06-11, 14:43
  #69385
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AreYouBack
Nja, frågan har ju dock exploderat nyligen.
Ja, man kan inte utgå från att den breda allmänheten suger upp invandringsnyheter som svampar samma dag de blir offentliga. Folk behöver tid på sig för att höra talas om det, söka information, reflektera. Det illustreras inte minst av att opinionen förändrades rejält mellan december och juni när Demoskop gjorde mätningar i frågan. Andelen som tyckte förslaget var dåligt hade i juni ökat med 18 procentenheter från 36 till 54. Om alla hade reagerat och bestämt sig direkt i december skulle kurvan varit platt.

En del av förändringen hängde säkert samman med att media efter Centerns definitiva besked började gräva i frågan. T ex skrev Expressen “De 9 000 ensamkommande afghanerna - vilka är de egentligen?” den 18 maj. Den fick enormt genomslag. De fakta som står i ingressen (99,4% män, 78% uppskriven ålder) har jag sett citerad tusen gånger sedan dess.

Dessutom har folk en märklig förmåga att inte fatta läget förrän det är skarpt, när det gäller nyheter de inte vill höra. Vi visste t ex inför förra valet i åtminstone ett år att SD skulle få över 10%, men det hindrade inte att en del satt som fågelholkar under valvakan och var helt chockade som att det kom från ingenstans. Därför skulle det inte förvåna mig om SD får ett ytterligare tillskott nu. Det finns nämligen vissa som inte fattade i december när förslaget kom, eller i april när C meddelade sitt beslut, utan först nu i juni när beslutet klubbades.
__________________
Senast redigerad av CrispyKreem 2018-06-11 kl. 14:48.
2018-06-11, 14:51
  #69386
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bergakungen
Att mäta SD mer rätt än andra är bara en merit om man gör politiska opinionsundersökningar av SD (som i denna tråd). Litet förenklat kan man säga att åsikts- och preferensmätningar är institutens levebröd och där de kan få facit i närtid (marknadsrespons, till exempel), medan politiska mätningar får ett facit endast i allmänna val. Om man kritiserar Sentio därför att de mer allmänt misstänks ha låg precision är det något helt annat än att kritisera dem för att de mäter SD annorlunda (mer rätt?) än andra.

Det man möjligen kan hävda är att Sentios panel (eller metod) har högre precision när det gäller SD.

Har du redan glömt bort FrantzLisztBlevAldrig75s utmärkta presentation? Sidan 5 indikerar att Sentio tillsammans med Yougov är bäst av alla OI att mäta alla partier.
https://docs.google.com/file/d/0B7m9daulLNZLcjZDUzVVWUZKLVk/edit


Citat:
Ursprungligen postat av Kalle-P
Ruist kan mycket väl ha rätt i att SD:s valresultat kan bli hela 35%. Även om jag inte riktigt tror på en sådan hög siffra så hoppas man förstås på ett sådant strålande resultat.

Jag tycker 28% och största parti förklarar paniken hos S och M och PK, men 35% vore onekligen en pungspark som kommer hålla dem nere för räkning hela nästa mandatperiod.
2018-06-11, 15:00
  #69387
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
En del av förändringen hängde säkert samman med att media efter Centerns definitiva besked började gräva i frågan. T ex skrev Expressen “De 9 000 ensamkommande afghanerna - vilka är de egentligen?” den 18 maj. Den fick enormt genomslag. De fakta som står i ingressen (99,4% män, 78% uppskriven ålder) har jag sett citerad tusen gånger sedan dess.
Just det där från Expressen har jag också sett citeras friskt. Så det har säkert påverkat många som varit osäkra.

I ljuset av detta inser man också att medias agenda, fulspel, lögner, nedtystning & brunstämpling av kritiker har varit en väldigt viktig del av att vi har hamnat i dagens situation.

Om media från början skött sitt jobb & rapporterat på det sättet som Expressen nu gjorde så hade vi inte haft denna debatt, då hade inte SD ens funnits. Då hade övriga partier tvingats ta till åtgärder för decennier sedan.
2018-06-11, 15:08
  #69388
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gullegubben
Fast om man googlar på sentio, så dyker det inte upp mycket av nyheter som bygger på dess opinionsundersökningar. På företagets egen sida med nyheter handlar allt om Sverige och Norge, och möjligen Danmark.

http://sentio.no/nyheter/
Det kanske var en "säljande överdrift", från Sentios sida?
2018-06-11, 15:19
  #69389
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Doktor Pork
Ett par spontana reflektioner efter att skummat igenom SCB:s undersökning:

1. SCB uppger en stor skillnad mellan män och kvinnnor, 19,7 % män mot 9,7 % kvinnor är väl bland de mest snedvridna siffrorna numera i det här avseendet? Det är ju samma som det var för flera år sedan.

2. SD har en klar opinionstopp hos kvinnor mellan 45-74 år som sticker ut, hos män finns möjligen en särskilt hög siffra under 24 men stor felmarginal, och lägre siffror över 65 års ålder. I spannet 65-74 är intressant nog stödet för SD hos män och kvinnor nästan samma, 15,8% hos män och 13,5 % hos kvinnor)

3. SD halkar efter rejält i ett par områden, d.v.s. Göteborgs kommun, Stockholms kommun och län och övre Norrland. Det är de här fyra områdena som drar ner siffrorna mest.

4. Som tidigare går SD bättre hos kvinnor med utländsk bakgrund än med svensk bakgrund. Hos män går man klart bättre hos män med svensk bakgrund.

5. SD går jämnare i olika inkomstklasser än de gör för olika utbildngsnivå. Skillnaden mellan olika inkomstskikt är inte lika stor som skillnaden för olika utbildningsskikt. Skillnaden vad gäller olika utbildningsnivå är lite större för kvinnor. Det här speglar att det inte är inkomst utan snarare socioekonomisk klass som är den stora frågan, se de kommande punkterna.

6. Det finns mycket stora skillnader i SD-sympatier mellan olika grupper i arbetslivet. SD är mycket större bland arbetare än för tjänstemän. Skillnaden är särskilt betydande för kvinnor där i varje fall manliga tjänstemän ligger över 10 % och man är tredje största parti, men hos kvinnor ligger man ihop med KD i den absoluta botten. Bland kvinnor som klassas som högre tjänstemän har SD 2 ynka procent utan någon positiv trend alls sista åren, utan om något en minskande trend.

7. Samma trend syns indelat på LO, TCO och SACO medlemmar. Hos män finns det en klar trend med starkast stöd i LO på 28,8 procent men ändå en betydande grupp i TCO på 17,8 %. Uppenbarligen ligger SACO på max omkring 10 % även om de inte redovisas om totalsiffran ska landa på 20 % hos anställda män.

8. För kvinnor är det 19,6 % inom LO som man uppenbarligen tagit rätt av från S eftersom S minskat från 55,7 till 36,7 på samma tid som SD ökat från 2,7 % hos LO kvinnor. Inom TCO hamnar man direkt på 5,9, och inom SACO på 3,4%. Mycket stora skillnader inom kvinnogruppen.

Frågan är om det är hela sanningen eftersom det här känns väldigt mycket som samma situation vi hade 2015 om man lusläste de undersökningarna. Dock kan man väl fortfarande säga att allt det här snacket om normalisering och stigmatisering som bortblåsta fenomen bara går att tala om om man bor i södra Sverige och umgås mycket med LO-folk. För oss som mest rör oss i sammanhang där de flesta har högskoleutbildning och bor nära en storstad som inte råkar heta Malmö är stigmatiseringen av SD fortfarande en realitetet, har man 4-5 % så är det uppenbart inte okontroversiellt att vara öppen sympatisör, särskilt inte för kvinnor eftersom det där fortfarande råder ett (uttalat i varje fall) konsensus om att SD är ett dåligt parti med fel åsikter.

Självklart finns det inget övergripande konsensus i frågan, eller något övergripande stigmatisering som släpper, utan till stor del är det naturligtvis så att landet är indelat i en mycket stor mängd små mer lokala miljöer, t.ex. ett gäng ingenjörer som jobbar på Volvo i Göteborg, kvinnor med högre utbildning i offentlig förvaltning i Stockholm, en mindre ort på landet med 300 invånare eller för den delen LO-anslutna undersköterskor som jobbar på ett äldreboende i Småland. Varje sådant kollektiv har sin egen process att gå igenom, om vi ser att proppen börjar gå ur beror det naturligtvis på att normaliseringsprocessen spridit sig till nya grupper vilket i bästa fall för SD kan etablera ett nytt grupptryck inom t.ex. gruppen LO-kvinnor som arbetar för SD istället för t.ex. grupptrycket som råder inom gruppen högutbildade.

Mycket intressant presentation. Tack!

Göteborg och Stockholms län och kommun där sannolikt många inom TCO/SACO och högutbildade kvinnor bor blir därför väldigt viktigt.

Man ska komma ihåg att i alla fall i Stockholm har ju Kungsholmen berikats sommartid, Södermalm med döda och skändade getter, Afghandemonstrationen under 6 månader samt hela innerstan med dessa hazarer och marockaner som rånat, våldtagit och allmän skapat otrygghet och att detta kanske kan ge SD en rejäl skjuts upp i stödet bland de där det fortfarande är stigmatiserat att nämna SD.

Göteborg har väl under nästan hela mandatperioden haft enorma problem med gängskjutningar.

I Norrland har väl Luleå och Umeå haft stora problem med invandringen. Det var väl denna mandatperioden som Bert Karlsson för all framtid förstörde Piteå och Pite Havsbad. Östersund, Härnösand och Gävle känns också som de drabbats mycket under gångna mandatperioden.

Stödet i dessa regioner spände från 6,5% till ca 10%. Om dessa fördubblar sig är det mycket värt, framför allt Stockholm.
2018-06-11, 15:23
  #69390
Medlem
Readyfreddies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
SCB har väl inte heller ändrat sin mätmetod sedan 2014?
Jo, det har man tydligen. Från och med maj 2015 är det både webbenkät och telefon.
Citat:
Från och med undersökningen i maj 2015 samlas svar från dessa utvalda personer in genom såväl telefonintervjuer som webbenkäter.
SD gick upp från 7,7% november 2014 till 10,4 i maj 2015.
2018-06-11, 15:24
  #69391
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Erk Swede
Det skrev jag ju i mitt andra inlägg. Nu gäller det att landa mjukt.

De kan inte landa mjukt eftersom hela idén var att hålla nere SD i mellanvalsperioden för att vara betydligt närmare när valresultatet presenteras. Men det kommer de inte att vara med nuvarande takt.
Skillnaden mellan Sentio/Yougov och övriga OI har varit mindre flera gånger under 2015, 2016, och 2017 än vad skillnaden är nu. Trots enorma höjningar från Demoskop/Novus de senaste månaderna så drar ju Sentio ifrån. Demoskop/Novus behöver inte mjuklanda, de behöver accelerera.


Eller så kan det ju vara så att det verkliga stödet för SD i opinionen faktiskt ökat eftersom samtliga instituts siffror rakat i höjden. Jag vet att det låter helt crazy i dina öron.
2018-06-11, 15:27
  #69392
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ockhamsrazor
De kan inte landa mjukt eftersom hela idén var att hålla nere SD i mellanvalsperioden för att vara betydligt närmare när valresultatet presenteras. Men det kommer de inte att vara med nuvarande takt.
Skillnaden mellan Sentio/Yougov och övriga OI har varit mindre flera gånger under 2015, 2016, och 2017 än vad skillnaden är nu. Trots enorma höjningar från Demoskop/Novus de senaste månaderna så drar ju Sentio ifrån. Demoskop/Novus behöver inte mjuklanda, de behöver accelerera.
Vi får väl se, det är inte avgjort ännu
2018-06-11, 15:32
  #69393
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Just det där från Expressen har jag också sett citeras friskt. Så det har säkert påverkat många som varit osäkra.

I ljuset av detta inser man också att medias agenda, fulspel, lögner, nedtystning & brunstämpling av kritiker har varit en väldigt viktig del av att vi har hamnat i dagens situation.

Om media från början skött sitt jobb & rapporterat på det sättet som Expressen nu gjorde så hade vi inte haft denna debatt, då hade inte SD ens funnits. Då hade övriga partier tvingats ta till åtgärder för decennier sedan.
Jo, pratade igår med en som jobbar på en stooooooor arbetsplats (som är bra underlag för anekdotisk bevisföring) om huruvida vederbörande hade några spekulationer kring vad ketchupeffekten för SD just nu beror på. Hur går snacket i fikarummen och korridorerna, etc. Fick svaret att den riktigt stora snackisen, tydligen större än 9000 afghaner, är artiklarna som Aftonbladet och Expressen skrivit på senaste tiden som går på djupet med invandringens ruttna baksida. Texter av samma typ som t ex den horribla “Last night in Sweden”-artikeln idag i Expressen om “Amar, 14” (not) som “visade sig vara våldtäktsman och kidnappare”. Sån där rapportering har man hållit på med sista 2-3 månaderna.

På flashan har vi gott om jeppar som kör mantrat “äh gammelmedia är stendöd, ingen läser deras skit längre, ni är dinosaurer som länkar till Aftonbladet”, vilket är trams och önsketänkande. Nästan alla hämtar fortfarande sina nyheter från SVT och de stora drakarna. Många har fortfarande fucking SVT Text (från mars 1979) som sin primära nyhetskälla. Så när MSM börjar göra reportage som tidigare bara fanns i alternativmedia öppnas en helt ny värld för många. Och det är där de NYA väljarna finns att hämta, för bland folk som läser bara alternativmedia är det naturligtvis utfiskat. Har man hittat till den världen är man nog redan SD för länge sedan.
2018-06-11, 15:40
  #69394
Medlem
8711s avatar
Det här säkert nämnts i tråden tidigare idag, men nämner det ändå.

Sverigedemokraterna växer bland:

Starka ökningar för Sverigedemokraterna både generellt, bland män, bland kvinnor men även framförallt bland LO-anslutna och bland personer med utländsk bakgrund.

Siffrorna i dagens SCB handlar dessutom om partisympatier. Exempelvis LO-anslutnas 24,9% är alltså en lägre siffra än vad som kommer att rösta på partiet där det sannolikt kan vara över 30%! Likt siffran 14,7% i partisympati mot mätningens 18,5% som tänker rösta på Sverigedemokraterna.
2018-06-11, 15:43
  #69395
Medlem
ricardo22s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Jo, pratade igår med en som jobbar på en stooooooor arbetsplats (som är bra underlag för anekdotisk bevisföring) om huruvida vederbörande hade några spekulationer kring vad ketchupeffekten för SD just nu beror på. Hur går snacket i fikarummen och korridorerna, etc. Fick svaret att den riktigt stora snackisen, tydligen större än 9000 afghaner, är artiklarna som Aftonbladet och Expressen skrivit på senaste tiden som går på djupet med invandringens ruttna baksida. Texter av samma typ som t ex den horribla “Last night in Sweden”-artikeln idag i Expressen om “Amar, 14” (not) som “visade sig vara våldtäktsman och kidnappare”. Sån där rapportering har man hållit på med sista 2-3 månaderna.

På flashan har vi gott om jeppar som kör mantrat “äh gammelmedia är stendöd, ingen läser deras skit längre, ni är dinosaurer som länkar till Aftonbladet”, vilket är trams och önsketänkande. Nästan alla hämtar fortfarande sina nyheter från SVT och de stora drakarna. Många har fortfarande fucking SVT Text (från mars 1979) som sin primära nyhetskälla. Så när MSM börjar göra reportage som tidigare bara fanns i alternativmedia öppnas en helt ny värld för många. Och det är där de NYA väljarna finns att hämta, för bland folk som läser bara alternativmedia är det naturligtvis utfiskat. Har man hittat till den världen är man nog redan SD för länge sedan.
Det låter väldigt rimligt. Eftersom SD så ofta, senaste 5 åren egentligen, har varit så dåliga på att få ut sitt budskap till de som inte läser alternativ media får den typen av artiklar under så lång tid ett kraftigt genomslag. Nu senaste veckan har hederskulturen i förorten fått en mängd artiklar på aftonbladet.
2018-06-11, 15:45
  #69396
Medlem
Vaftrudners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gullegubben
Jag tror att i SCB efter valet kommer SD inte ligga under 10 procent i någon större demografisk grupp (alltså som motsvarar typ minst 10 procent av väljarna). Kanske blir det två större grupper av 8-10 där SD ligger under femton.

Det blir intressant att se hur SD hamnar i Sveriges mest vänsterfeministiska valkrets/område (Mariaplan i Majorna, Göteborg). Riksdagsvalet 2014:

V: 22,77%
Fi: 21,49%
MP: 14,51%
.
.
SD: 6,34%

https://data.val.se/val/val2014/slutresultat/R/valdistrikt/14/80/1013/index.html

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in