Citat:
Ursprungligen postat av
FBerntsson
Jo fast de skulle ju kunna sälja in det ändå om de kan argumentera för att avgiften sjunker med tiden. Betalar man hyra i en nyproduktion så har man ju inget alls med sig när man flyttar.
Läser man
https://www.fastighetsvarlden.se/notiser/saljer-brf-stockholm-10-000-kronor-per-kvadratmeter/ så verkar det som att det är mer som ingår i konceptet.
Fler kommentarer finns på:
http://stabilekonomi.se/nytt-upplagg-for-bostadsratt-en-intressant-vag-att-ga/
Vem vill betala för ett nytt badrum för 100kkr om föreningen äger 88% av huset?
Jag tycker upplägget är intressant så länge som den ekonomiska planen är hållbar och räntan är bunden, sedan får man t ex tänka på att kapitalkostnaden för en sådan bostad kan bli högre jämfört med ett mer normalt upplägg, ligger lånet på föreningen påverkar t ex ränteavdraget
negativt, å andra sidan får en person dra av amorteringen som skett i föreningen vid försäljning av bostaden, dvs amorteringen(i föreningen) påverkar individens reavinst
positivt, skulle
gissa på att en relativt liten del av landets bostadsrättsföreningar ens är medvetna om det.
Förhoppningsvis påverkar investeringar i fastigheten värdet av densamma, och värdet av de individuella lägenheterna, så det ligger ju lite i ens eget intresse.