Citat:
Ursprungligen postat av
BushwickBill
Påstår du alltså att det inte går att förändra vapenlagarna i USA? Varför tar du inte bara upp telefonen då och ringer Amerikanarna och säger "Vajföj debattejaj ni vapenjagaj då det äj ett AMÄÄÄÄNDMENT?!?!" Lycka till! Eftersom konsensus är att det visst går att ändra Amerikanska vapenlagar kan du väl starta en tråd i konspirationsforumet där du redogör för varför hela USA inte förstår hur sina Amendments fungerar, och då har vi inte ens berört alla, för närvarande, olagliga sätt man kan använda sig av för att ta bort rätten att bära vapen.
Nej, det du vill, då jag har läst sönder hur dina två hjärnceller konspirerar, är att jag ger exempel på hur man kan förändra vapenlagarna i USA så att du sen kan skicka din bajssnöboll i rullning, det är DESSUTOM långt utanför topic för tråden.
Läste att du var bara fem år så jag låter min 2,5 åring översätta din text åt mig.
Aha, du är full av skit som vanligt när du pressas på något du inte vet något om. Som vanligt.
Självklart kan vapenlagarna ändras i Usa, men pratar vi 2:a tillägget här så är det en enorm process som inte 2 i rad sittande demokratiska presidenter hade mäktat med att förändra. Först behövs 2/3 majoritet i båda kamrarna för ett
nytt tillägg som motverkar det nuvarande, och sedan ska detsamma köras i genom i alla delstats senater. Menar du att republikanerna skulle stå passiva inför Obama och HRC när de ämnat utföra detta? Herr BullshitBill.