Citat:
Ursprungligen postat av
Hopes.N.Dreams
Du kan vara vänner med shiamuslimer utan att stödja massmördare och terrororganisationer som Assad och Hezbollah vännen. Du kanske bör läsa på om assyriska demokratiska rörelsen i Syrien och hur de förföljs av Assadregimen för att de försöker bevara det etniska kulturen och verka för en demokratisk övergång.
Det stämmer väl att Hafez-Al Assad var väldigt hård mot de demokratiska rörelserna och minoriteterna förr när han styrde Syrien med en järnhand. Men du ska veta att det blev bättre genom åren efter att han gick bort. Kriget som bröt ut har endast förstört ännu mer för den assyriska/syrianska folkgruppen kontra den kurdiska som tjänar på detta, för de gör ju fan det. De kurdiska klanerna där jublar för varje dag som kriget går vilket betyder mer pengar i fickan.
Att man då skulle ställa sig på någon sorts opposition likt kurderna har gjort var inte ens ett val. Varför skulle man göra det? Man har haft det väldigt bra under Assad, allt ifrån det sociala livet till att starta företag och arbeten har varit möjligt under Assads styre, för att inte nämna att du kunde gå till kyrkan utan att behöva oroa dig om du överlever gudstjänsten eller inte.
"The Assyrian Democratic Party (Classical Syriac: ܓܒܐ ܐܬܘܪܝܐ ܕܝܡܘܩܪܛܝܐ, translit. Gabā Aṯurāyā Demoqraṭāyā, Arabic: الحزب الآشوري الديمقراطي; short: ADP) is a small Assyrian political party active in Syria, that traditionally represents the interests of the Eastern Assyrians of the Khabur valley.[2] Although aiming for the peaceful implementation of democracy in Syria, the party has generally sided and cooperated with the Ba'athist government since the 1990s."
https://en.wikipedia.org/wiki/Assyrian_Democratic_Party_(Syria)
Som du ser i det fetstilade, även om man söker efter ett mer demokratiskt Syrien så har man även insett att Baath regimen och Assad är det klokaste valet i det skick som Syrien befinner sig i. Det finns
absolut ingen anledning till att motsätta sig dessa för att skapa ytterligare kaos, trots att man innan haft en del groll tidigare.
För att svara på ditt statement om Hezbollah, ja de är terrorister precis likt Israel. Men det är ändå en organisation som jag anser behövas i regionen för att inte sunnitiska extrema krafter skall ta över vilket per automatik betyder kaos för alla minoriteter som inte råkar vara sunniter. Hezbollah må vara shia-fanatiker men det är alltid det bättre valet än sunnitisk-pro extremism, det är bara att ta en titt på Libanon där de kristna öppet stödjer Hezbollah. Har du någonsin sett kristna stödja pro-sunnitiska organisationer? Bara det säger allt.