Citat:
Ursprungligen postat av
whosyourdaddy
Verkar som dom äntligen släppt på handbromsen.
Republikaner pushar för en grundlig utredning i FBI, DoJ, Clinton foundation m.fl.
Ha i baktanke att Sessions och hans jurister enligt Q samlat bevis gällande just dessa skandaler ostört bakom kulisserna än så länge.
Jag tror inte timingen av detta är en slump, den snöboll som varit i rullning sedan 8:e November 2016 precis nått klippkanten och börjar bli synlig.
Min gissning är att saker och ting kommer att bli ganska intensivt fr.o.m. nu.
Men det innebär också att de korrupta blir allt mer desperata, hög risk för många false flags framöver.
Min tolkning av the Storm är väl ungefär det här, dom går efter den tidigare korrupta administrationen och de tjänstemän som deltagit med en enorm spikklubba. I sann amerikansk anda är det väl också det alla kommer åka dit på, lite Al Capone och skattesmitning, så länge dom får långa straff är det skit samma vad som gav straffen.
Nu har dom väl släppt en executive order att de som begått brott mot staten (eller vad det nu var) kan få sin egendom konfiskerad om dom blir dömda. Det är ju ett litet körsbär på toppen om det är avsett för tidigare korrupt administration.
Den andra biten med Kabal, adrenochrone osv. det här är väldigt abstrakt och för min del, om det nu varit rejäla pedo-orgier i de övre skikten så skulle de som anordnat detta inte försitta chansen att filma. Har det hänt finns det bildbevis och tills jag ser bildbevis är det för mig rykten.
Finns det som påstås på Weiners dator, släpp lös filmerna.
Nu kan jag iofs. vara benägen att tro att mycket av det stämmer då skandalerna med just underåriga avlöser varandra i europa, fransmännnen, engelsmännen och italienarna tex. så varför skulle usa vara annorlunda.