Citat:
Ursprungligen postat av
Ipsi
Ja, det är dumma påståenden. Fatta att det inte är det feministiska etablissemanget som lägger upp text på en hemsida eller hindrar män som du från att starta jourer efter behov.
Du kunde alltså inte lägga ihop två bitar av föregående inlägg...
Jag gör det tydligare:
1. Staten ger
enbart bidrag till verksamheter som ska hjälpa män i livskriser
om verksamheterna har fokus på mäns våld mot kvinnor.
2. Dessa verksamheter riktar därmed sitt fokus på mäns våld mot kvinnor och visar det bland annat genom texter som i exemplet Göteborg, för det är så verksamheterna överhuvudtaget får bidragen.
Det finns även mer att tillägga i sammanhanget men brottas först med två pusselbitar. Här kommer en till så håll i hatten:
(3. Alternativt avvecklas dessa verksamheterna helt hänsynslöst av kommuner som vill fylla kvoterna för sådana här verksamheter med sådana som genererar bidragen i fråga.)
Om du sedan inte förstår att det är det feministiska etablissemanget som har
drivit fokuset på mäns våld mot kvinnor... så utgår jag från att du kom till Sverige 2015 med flyktingströmmarna bortom Europa och bara har lärt dig svenska väldigt snabbt.
Hello... finns det någon samhällsmedvetenhet eller mottagare överhuvudtaget därborta?