Citat:
Ursprungligen postat av
vatococo
Såläge det inte finns hot om dödligtvåld i bilden (vilket det faktiskt gör) så behöver inte utsatta män skyddsboende? Psykisk och fysisk misshandel är inte skäl nog för skyddsboend? Så det är alltså okej att män far illa för att det finns kvinnor, helt orelaterade till dessa utsatta män, som har det värre?
jepp, lever du i ett förhållande med en partner som lite för ofta får våldsutbrott/ behandlar dig som skit eller vad det nu är så kan du lämna eller hur? Många gör just detta, de skiljer sig. De är våldsutsatta men...de kan ta sig därifrån för egen maskin.
lever du dock i beroende eller för länge i detta så du bryts ner eller lever med parnters som är extremt våldsamma/
faktiskt anser sig ha rätt döda dig. så ligger du pyrt till, DÄR behövs det jourer/ samhället hjälp på olika sätt.
och ja jag hävdar forfarande att kvinnor är mer utsatta för det senare än män. De är mer ofta än män direkt beroende av sin partner ekonomiskt ex. de är mer utsatta pga sitt kön och de lever oftare med en partner som vill döda dem än vad män gör.
Därmed inte sagt att män inte kan ligga riktigt pyrt till och behöva hjälp, tom den sortens hjälp som innebär skyddad boende, och då ska ju samhället/ andra hjälpa till.
Så återigen...anser ni att det behövs fler mansjourer så sätt igång!
Tyvärr så har kvinnor/ feminsiter fullt upp med att driva kvinnojoure så tor ni får fixa den biten själva faktiskt.