Citat:
Ursprungligen postat av
VikingRage
Då borde dom ju byta namn på stället till något med underrättelse...är inte det bara logiskt? istället för att låta vilseledande
Det som jag menade förut...man borde antingen ta vara på historian eller så gör man skit av alltihopa..för det blir ju skit av det tillslut när man trasslar ihop allt
Nja, jägarebegreppet består av flera saker: Dels handlar det om den primära krigsuppgiften, dels handlar det om kompetens, och till slut utbildningens karaktär. Det här som jägarförbanden har haft likheter, och skillnader, en del uppenbara. Bland annat är det ju som bekant KALLT i Norrlands inland... Men även varje infanteribataljon hade sitt eget lilla "jägeri", spaningsplutonen.
Att samla information, förmedla den, värdera den och (vid lämpliga tillfällen) nedkalla himmelens vrede (via radio) är ju gemensamt för alla jägare.
Men på den gamla, onda tiden satte försvaret upp ett antal jägarbataljoner, som utbildades på K3, K4 och I22. Det var ingen större skillnad på dessa, mer än att det var mer granskog och myggfritt norröver, lövskog (bara OK på sommaren) söderöver (och på Öland, ingenting att gömma sig i eller under). Då var kvarlämnade förband med störuppgift en del av försvarsdoktrinen, och den uppgiften kan man inte ge vem som helst, om man vill ge dem en ärlig chans att komma hem.
Men eftersom underrättelseförband måste kunna verka självständigt, skall vara kompetenta nog att slå mot viktiga mål och kunna ta vara på sig över lång tid och besvärliga omständigheter är "jägarkompetensen" rätt självklar även för dem.
Pergite.