Citat:
Ursprungligen postat av
Varglig
Detta är i så fall en speciallag, att jag skall tvingas rapportera allt som skulle kunna betyda att ett brott begåtts. [...] Om grannfrun haltar kanske det beror på att hennes man misshandlat henne o.s.v.
Nej, jag läser det inte som en speciallag. Istället lägger man till "
underlåtenhet att avslöja" på samma sätt som för en massa andra lagar.
Nu är det som sagt redan kriminellt att inte polisanmäla om du får reda på att din grannfru blir misshandlad.
Det finns givetvis en ribba som åklagaren måste över för att bevisa att du verkligen kände till det. Allmänna tecken på konstigheter räcker inte. Men säger nån till polisen att han känt till att grannfrun misshandlats under en period, då kan han faktiskt fällas.
Samma sak för "
underlåtenhet att avslöja den som hjälper en utlänning att olovligen uppehålla sig i Sverige".
Du kan inte bli fälld bara för att du inte ringde polisen när du såg en utlänning i din trappuppgång. Men den som sitter och skryter på facebook att han är med i sammanhang där det skyddas illegala invandrare får nog vara lite försiktigare i framtiden.
Detta är inte konstigare än att du redan idag kan dömas om du inte rapporterar att grannen förfalskar sedlar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Varglig
Jag har faktiskt inte koll exakt på vad SD föreslagit, men det centrala här är i vart fall att jag skall veta att ett brott föreligger.
Här är ett citat från SD i frågan:
"Det är orimligt att folk tar lagen i egna händer och gömmer människor som inte har rätt att vara här. Det kan vara potentiella terrorister och precis som vid all annan brottslighet anser jag att man ska ha en skyldighet att anmäla och inte försvåra för myndigheter, säger han i en intervju med Sydsvenskan." länk
Ser inte att SD går längre än mina förslag ovan.
Från samma länk: "
Annie Lööf rasar mot förslaget och skriver på Twitter att 'angiverilagar finns i totalitära stater'"
Ja, och Annie Lööfs centerparti satt i regeringen i åtta år och förvaltade en svensk brottsbalk full av angiverilagar.