Citat:
Ursprungligen postat av
sonofjax
Jag har fått välja mellan laro eller inte. Jag valde nej.
Är det dömt till misslyckande eller tvärtom? jag ska måste vara helt ren i mitt jobb och när jag är här så käns det som jag gått igenom ett helvete nog.
Med avgigtning så kan jag lika gärna fortsätta vara utan allt.
Jag vet inte hur jag kommer klara när jag är hemma,men vad tror ni? Har jag beslutat fel?
Måste du vara helt ren? Får du LARO så är det ju en läkare som skriver ut till dig, bara säga till den som övervakar ditt urinprov (din chef?) att du har buprenorfin/metadon utskrivet för ryggvärk (som jag har, på riktigt, plus ett beroende).
Håll tummarna nu allesammans för att jag får byta till metadon imorgon. Hormonskillnaden (sänkt testosteron) av opioder ger blir inte lika påtaglig med metadon som med sub. Så då kan jag slippa dricka alkohol och få återfall på benso p.g.a ångest (skulle säkert varit utkastad nu egentligen, men jag har varit ärlig till 99% och teamet är väldigt bra här - sen att jag fick vänta typ 10 månader och har en bra relation med dom gör säkert sitt).