Citat:
Precis. Men jag är inte jätteinsatt i juridik. Och med Linda Chen fallet samt den "patologiskt" ljugande Mats Alm i åtanke så blir jag orolig .Det gick ju inte att fastställa dödsorsak i det fallet. Vi i Sverige har dessutom strängare straff för mord än vad de har i DK. Så lite orolig är jag trots allt, om de bevis som framlagts i fallet räcker. Sedan kan man tycka att Betinas försvar var rent trams. Men hon har ju jobbat på åklagarsidan tidigare. Så juridiken kan hon.
Du kan öht inte jämföra detta fall med L Chen som för det första är ett svenskt rättsfall för det andra var det inte "bara" dödsorsak som fattades. Man vet inte var själva brottsplatsen var ej heller om det varit någon mer gärningsperson inblandad.
Du kan jämföra med andra danska indiciefall. Googla t ex på Martin David Larsen (Bandidosmedlem) som i byretten dömdes till livstid men fick till slut 14 år i landsretten för att ha skjutit ihjäl en utbrytare från Bandidos (dessutom sköt dåren fel person, han dödade brodern till den som han skulle skjuta). Där kan man snacka om "få" indicier, ett skoavtryck vid en utbrunnen bil som mordvapnet låg i (en sko med denna sula hittades vid husis hos honom, sedan slängde han dessa skor innan han blev häktad) + att han fick ett visst märke av klubben (Expect no mercy) som bara ges till den som "spillt blod för Bandidos" (typ).
Här uttalar sig en svensk straffrättsexpert som säger sig ha följt fallet noga (han tror på ett mycket långt straff):
Experten: ”Jag blir förvånad om Madsen blir frikänd”
Per Ole Träskman, professor emeritus i straffrätt vid Lunds universtitet, berättar om vad han tror att domen mot Peter Madsen blir.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/experten-jag-blir-forvanad-om-madsen-blir-frikand