Citat:
Ursprungligen postat av
chloemm
Men din utvecklingsstörda råtta!!!!!!! Det preskriberas om 11 månader. Så jag tillhör nog den smarta procenten.
Lilleman januari drog jag in 186.000:- februari 78.000:- mars 0 :- april 46.000:-
Hur mycket har du dragit in i år på ditt slavaktiga jobb?
Har råd att köpa hela din familj och sälja dom kvinnliga som sexslavar nere i Albanien.
Jag råder dig att läsa på angående preskriptionstid och lån. Preskriptionstiden nollställs när borgenären skickar ut nya kravbrev. Bara för att du fullständigt skiter i varenda brev i 5 års tid innebär inte att du på något magiskt sätt är skuldfri, givetvis funkar systemet överjävligt mycket bättre än så.
Givetvis är det fullständigt skitsamma om du hävdar att du minsann aldrig har sett röken av några krav. Det är nog försvinnande få borgenärer som bara lägger ner och slutar skicka kravbrev. Det vanliga är ju givetvis att de skickar kraven till Kronofogdemyndigheten = tiden nollställs aldrig...någonsin.
Gör som du vill men det är ju fenomenalt fånigt att grina över att ha slarvat med sina räkningar. Du skryter om att ha tjänat ca 250tkr under årets första månader, hade du använt skallen hade du betalat de där skitskulderna. Jag förstår inte ens din retorik om jag ska vara helt ärlig...du betalar inte räkningarna (och det tar LÅNG TID innan de kräver en jävla massa utgifter, i ditt fall rör det sig ju om ganska många räkningar du totalt har skitit i...inte bar en enstaka) och sliter ditt hår när kraven kommer. Totalt ologiskt i mina ögon.
Som sagt, betala skulden så slipper du bry dig.
Nej, jag fattar det fan inte...hur fan har du lyckats med att skita i att överhuvudtaget betala såna strunträkningar? Ok om du nu missar 1-3st, men sen är det fan bisarrt. Jag undrar ju hur tusan det ser ut med resten av dina räkningar om du inte ens pallar att betala en avgift på 22kr? Det tar som sagt jävligt lång tid innan det går till kronofogden, och du har tydligen lyckats att göra det på 20st räkningar?!?!?
Näe, flytta du till Spanien. Med den lustiga inkomsten du redovisar handlar det knappast om vita pengar- alternativt spel...som ALDRIG lönar sig i längden.