Citat:
Ursprungligen postat av
Eremona2.0
Utmärkta analyser! Tack 😊 👍
Vi får se hur de samsas med framtida utredningar osv.
Madsen är egenkär och lättuttråkad, och varken vill eller kan hålla käft. Leken med omvärldens sinnen är ju en del av nöjet för en sån här kille.
Att droppa ledtrådar och tala i gåtor är bonusar, sidonöjen, som kompletterar ett mord.
Denna gränslösa dåre uppskattar livet likaväl som döden, och vad han känner när offrets blod sprutar i hans nylle, det går inte att fatta.
Han är ett djur.
Jag har åxo noterat hans prat om en cykel. Han pratar väldigt koncist, och han är genomtänkt, väldigt otäck.
Ang "den magiska fläcken" och plötsligt vanvett tänker jag: hans första mord skedde plötsligt, och han blev byxis, och när han fattade att han kommit undan fortsatte han mörda...
Ung så tror jag det var.
Minst ett mord skedde nog i första ubåten.
Du är inne på helt rätt ordval: Lättutråkad, sidonöjen och egenkär.
Ska man förstå sig på PM så ska man läsa mellan raderna. Varför klarar sig de här länge i samhället trots att de retroaktivt kan ses lämna rena facit?
För att de dels är mästare på manipulation och folks okunskap om hur de de facto beter sig gällande språkbruk. De manipulerar i vartenda hörn av tillvaron.
Han älskar det här. Det fyller en funktion i hans tillvaro. Han njuter, han stoltserar - han ser ner på folk. Det är ett sätt att kränka och höja sig själv till skyarna, att känna makt.
Det är samtidigt spännande. En psykopat behöver detta i tillvaron och tillräckligt intelligent så använder de sig av denna kränkningsfaktor med påföljande njutning verbalt och generellt likaväl.
Det är i grunden samma beteende som när de lurar och leker med ett offer.
Rituellt tänkande är inte ovanligt. Hittar man nycklarna hittar man den som befinner sig bakom det tomma skalet.
Egentligen är det samma sätt som en erfaren psykolog gör (med erfarenhet från just psykopati) - läser mellan raderna eftersom de är patologiska lögnare och notoriskt manipulativa.