2018-04-12, 22:03
  #26269
Medlem
Bardotrutanetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rudge
Att KM åtminstonde var häktad verkar vara någon många är överens om både här och i Mariestad!
Jag har aldrig hört någon säga motsatsen.
Jag har heller därmed ingen tvekan om det även om jag håller öppet för att fler kan ha varit det.
Var pilotglasögonmannen verkligen häktad? Han anhölls några timmar men mer än så har åtminstone inte jag hört.
Citera
2018-04-12, 22:08
  #26270
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Prinzezzan
BW drog tillsammans med HM(J) och BjBe i gång en skallgångskedja ganska så omgående efter Helenas försvinnande. Det var på måndag eller tisdag. Det stod i lokalmedia dagen efter. Jag har skrivit om det tidigare i tråden men kommer inte ihåg exakt datum nu. Kan olla upp det, om du vill.

Sedan drog MRö i gång skallgångskedjor mer organiserat efter förfrågan från polis, om han ville/kunde göra det. Tror det berodde på att MRö hade vaktbolag då, eller något liknande.

Tack! Du behöver inte kolla, tror på din uppgift 😉
Citera
2018-04-12, 22:27
  #26271
Medlem
Rudges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bardotrutanett
Var pilotglasögonmannen verkligen häktad? Han anhölls några timmar men mer än så har åtminstone inte jag hört.
Ursäkta mitt misstag. Anhållen ska det vara, även om det i "folkmun" gärna blir samma sak.KM alltså.
Citera
2018-04-12, 22:48
  #26272
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Donnabella6
Ändrade Björn sitt beteende så radikalt?
Hmmm....det visste jag inte,kanske missat det.
Intressant!

jeg mener jeg har lest han alltid hadde vært lite busig tror jeg var uttrykket, men fant ikke den posten, derimot fant jeg litt mer info fra 2011 her, håper det er ok med litt throwback (FB) Helena Andersson, 22 från Mariestad - försvunnen sen 1992
Citera
2018-04-12, 22:49
  #26273
Medlem
noen som husker om kallenavnet til Kl*s M var Micke ?
Citera
2018-04-12, 23:13
  #26274
Medlem
Ugglan.s avatar
Snälla: Håll isär häktad och anhållen.
Citera
2018-04-13, 05:57
  #26275
Medlem
Tror inte man ska ge upp BW så lätt.. hans Alibi kan ju fortfarande ha varit med i bilen. Han måste ju bevisligen plockat upp henne utanför statt. Vart tog dom vägen sen? Åkte dom bil? Var dom på väg till efterfesten i radbyn? Då är ju den naturliga vägen över marieholmsbron.. även om dom åkte till Gärdesgatan.
Sedan kan ju KM gått med HA över bron och BW då sett honom och velat ge honom spö.
Då kan ju hans alibi varit med och det förklarar ju hennes agerande..
Förklarar ju uppgiften att det var nån som såg en hysterisk tjej hoppa ur en bil för att sedan bli indragen igen. Kan ju ha varit ett skärrat alibi.
Det som dock inte går att få ihop är varför KM inte berättat detta i så fall.
Men är det en annan pilotman på bron.. då blir det mera begripligt..
Citera
2018-04-13, 05:59
  #26276
Medlem
Sen kan ju KM vara ensam GM också.. 😉
Citera
2018-04-13, 07:04
  #26277
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bantorget
Sen kan ju KM vara ensam GM också.. 😉

Lars Johansson säger att polisen jobbar utifrån den tesen, ja. Studerar man vittnens tidsangivelser blir det dock svårt att få ihop, såvida inte bilen fanns i omedelbar närhet av dungen. Stämmer alla tidsuppgifter från
vittnena är det mer troligt att det var två gm.

En annan sak. BB d.ä höll på att bli överkörd inom området samma natt! Vet någon vilken tid det var?
Citera
2018-04-13, 07:22
  #26278
Medlem
Pajosvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rudge
Att KM åtminstonde var häktad verkar vara någon många är överens om både här och i Mariestad!
Jag har aldrig hört någon säga motsatsen.
Jag har heller därmed ingen tvekan om det även om jag håller öppet för att fler kan ha varit det.
Citat:
Ursprungligen postat av Bardotrutanett
Var pilotglasögonmannen verkligen häktad? Han anhölls några timmar men mer än så har åtminstone inte jag hört.

Han var troligen anhållen, inte häktad.
Citera
2018-04-13, 07:22
  #26279
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Propparn
Lars Johansson säger att polisen jobbar utifrån den tesen, ja. Studerar man vittnens tidsangivelser blir det dock svårt att få ihop, såvida inte bilen fanns i omedelbar närhet av dungen. Stämmer alla tidsuppgifter från
vittnena är det mer troligt att det var två gm.

En annan sak. BB d.ä höll på att bli överkörd inom området samma natt! Vet någon vilken tid det var?

Det är det jag har så svårt att köpa.. ett händelseförlopp som inte går att få ihop på ett trovärdigt sätt. Är helt enkelt inte den typen 😉
Och tror också att det är därför detta fall inte här lösts på 26år.
Skulle va intressant att höra LGWP tankar om detta fall. Han anser ju att det är två andra personer. Alltså inte KM.. vilka skulle det vara i så fall? Helt klart intressant för denna tråd.
Citera
2018-04-13, 09:34
  #26280
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pepparkakemannen
#26240

Det är ju inte konstigt att familjen Andersson är tyst om det som de fått veta från utredningen. Om de skulle säga vad de vet kan det ju förstöra 25 års utdredning o sista hoppet om att få gärningsman fälld. Informationen kan få en ev. gärningsman att i förhör ändra sig o omöjliggöra en fällande dom. Tystnaden ger hopp om att det fortfarande finns hopp alltså.

Jag läser det mesta här o begrundar. Vill hjälpa o hoppas fler drar sig till minnes. Ja tänkte skriva tidigare då någon nämnde BW stå på en sten o säga märkliga ting. Men det blev inte så. Nu är jag inloggad o har mer att berätta. Det känns naturligtvis olustigt eftersom det är 25 år gamla minnen som pekar omständigheter på en man. Som naturligtvis kan vara helt oskyldig. Samtidigt tycker jag att de som blivit nämnda här har alla möjligheter att dementera det vi skriver. Om jag var oskyldig och dessutom hade alibi (men blir nämnd här) så skulle jag självklart gå in här o berätta vad jag vet och varför jag blivit avfärdad av polisen.

Det jag vill komma till är det att jag efter kanske 2 veckor efter Helenas försvinnande blir med att hjälpa till att söka. Väl där vi Bäckens fotbollsplan, inte många hundra meter från den plats Helenas skor fanns, ser jag BW och två grabbar till, som är i färd med att lasta av en Yamaha crosshoj. BW har viss fått låna den för sökningen skull. Inget konstigt med det. Men vi andra frivilliga väntar på vad vi ska göra. BW startar hojjen o drar runt o fullgasar fram o tebaks hur mycket som helst, med världens flin. Han hade fantastiskt roligt. Sedan byter de o den andra kör runt men inte alls lika mycket. Detta har fastnat i mitt minne. BW var totalt obekymrad. Han hade bara kul med sina polare. Medans vi andra väntade på att få komma igång med att leta efter en ev. död person! Besynnerligt var det. Så till den grad att jag la ner saken o åkte hem!
Det lilla jag kände till om BW då var bara gott. En spontan tokrolig snubbe som jag fatta tycke för.
Men varför kommer du inte in o berättar för oss om ditt alibi? eller annat som du vet o kan hjälpa oss med? Andra har visat prov på stort mod, MRö har varit inne o skrivit mycket. Tom PU har varit inne. Tack för det PU! Trots mitt vittnesmål. Men jag tycker nog att blickarna borde mer riktas mot de som inte varit inne i tråden o rentvått sig. (eller har jag missat T.ex BW)

Intressant...
Men att tystnaden tyder på att det finns hopp om ett uppklarande håller jag inte med om. Tror inte att utredningen skulle förstöras pga ett avslöjande om vem som satt anhållen senast tex..
Tystnaden efter så många år tolkar jag som helt andra anledningar. Efter så lång tid finns det läckor i utkanten som inte har någon som helst anledning att hålla tyst. Här existerar inte ringar på vattnet det kan ifrågasättas och nystas i. Svaret leder nog direkt till vad som skedde och varför.

Utgår från det du skriver att du kommer ihåg en del från den aktuella tiden. Kommer du ihåg om det var någon som BW hängde mest med då?
Kan täka mej att personer som var på stadt tänkte tillbaka på när det talat, träffat, sett Helena och hur hon var och med vem. Vid en sådan händelse blir det naturligt att man direkt får eftertanke om när det var man själv såg henne sist osv...Folk har ett direkt behov av att tala om deras egen observation och uppfattning. .Kommer du ihåg vad de som kände och var med talade om eller om du hörde något ryktesvägen?

Var det BW som fick ett verbalt utfall mot dansken i rätten?
När det blev känt senare att ett vittne sett Helen tillsammans med en man med pilotglasögn på bron, vem påstod folk att det var då? Vittnet som kunde beskriva Helenas byxor och dessutom sett att mannen bar pilotglasögon borde kunnat redan då identifierat mannen....ser man typ av glasögon, då ser man ansiktet väl.

Ändå blev PR anhållen och även fortsatt misstänkt efterråt en längre tid. Hur gick snacket bland berörda då?

Har tidigare i tråden nämnt om en man som snackade på fyllan....
Han påstod att han mådde dåligt av vad han visste osv...och att han var kompis med syster UA fd på den tiden och därför kännde till om Helena...Han bodde inte kvar i staden 96.Flyttade därifrån kring händelsen,studerade och bodde i Göteborg tillfälligt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in