Citat:
Ursprungligen postat av
drennan
Och hur går man tillväga rent praktiskt om säljaren ersätter hela varan och bett köparen att destruera den ursprungliga varan? Eller om säljaren endast kompletterar varan med en trasig/saknad del?
I inget av fallen har man som köpare något inlämningskvitto. I båda fallen ska man inte betala moms på den vara som ersätter den trasiga (eller kompletterar den).
Man bör ändå returnera varan trasig och få en hel tillbaka för att få något bevis på att den har återgått till säljaren. Man kan också i undantagsfall då det inte är möjligt att returnera den trasiga varan be säljaren skicka med en garantiutbytesfaktura som man kan hänvisa till vid garantireturen. Man hänvisar då till den garantiutbytesfakturan vid konversationen med Postnord och skickar in den vid behov av bevis på att det är ett garantiärende.
Vid mer omfattande garantiutbyte bör man kontakta Tullverket i förhand och be om ett förhandsbesked och upprätta korrekta exporthandlingar som man åberopar vid återimporten.