Citat:
Ursprungligen postat av
Lillamig72
Jag får spekulera lika mycket som du. Det var min spekulation. Vad jag tror kan vara en av orsakerna till allt som har hänt. Det finns sjukdomar som inte har någon vårdplan utfärdad av socialstyrelsen. Behandlande läkare vet alltså inte vad hen ska göra. I många fall. De ger fel vård helt enkelt.
Du får naturligtvis spekulera som jag och alla andra
Trodde att du kanske hade uppgifter om att de blivit nekade hjälp någonstanns.
Vårdplan upprättas ibland formellt för att planera ett vårdförlopp för en patient dvs i vilken ordning saker ska ske -utredningar, provtagningar, undersökningar, operation, eftervård, sjukgymnastik och kontakt med hemtjänstarbetare ska tas. En sådan vårdplan är mest till för att inblandade personalgrupper ska komma ihåg att ta vissa kontakter och göra vissa moment.
Rent medicinskt vet läkare i allmänhet vad som ska göras - med eller utan någon "vårdplan". Annars är det hög tid att remitterar patienten till någon annan specialistläkare som vet.