Citat:
Ursprungligen postat av
8711
Sentio är Norges och nordens största opinionsinstitut och Yougov är från Storbritannien.
Har du tappat verklighetskontakten helt och släppt loss mytomanin i full blom nu?
"Sentio är Norges och Nordens största opinionsinstitut"??
Jaha, få se då:
Omsättning 2016 / resultat efter avskrivningar 2016:
Kantar Sifo Sverige: 451 MSEK / 32 MSEK
Kantar TNS Norge: 278 MNOK / 33 MNOK
Sentio Research Norge: 9,5 MNOK / -0,4 MNOK
Sentio Research Sverige: 0,6 MSEK / 0,2 MSEK
Norska Kantar har alltså 29 gånger (tjugonio) större omsättning än norska Sentio, och svenska Sentio (en brevlåda i Östersund) omsätter drygt en halv miljon, motsvarande en okej årslön för 1 person. Sentio tillhör de mindre även i Norge, en dvärg bredvid jättar som Norstat och Kantar.
Och för att föregripa ytterligare potentiella mytomanfantasier från lögnfabriken mellan dina öron: Nej, Sentio är inte "störst" på något annat sätt heller. De har inte större kunder, de har inte mer prominenta kunder, de är inte mest kända.
Citat:
Vad är det för fel i huvudet på en person som dig? Har du någon sorts psykopati eller megaloman personlighetsstörning? Skriv inte till folk du stör dig på, det är inte svårt. Ta din medicin och gå och lägg dig.
Det jag skriver gälla ALLA institut som ger siffror som 15,7% och 15,9%. Det spelar ju ingen som helst roll vem det är som ger siffror långt under månadssnittet på 18,6% som även det är en välkänd stor underskattning av Sverigedemokraternas valresultat, gång efter gång. Om man då visar siffror som 15,7% så säger det sig självt att det är en grotesk underskattning och att man är helt fel ute.
Att du inte förstår det säger mest om dig och ditt psyke, som inte verkar stå rätt till. Vem vill ha dig? Ingen.
Oj, det var visst en öm tå att bli avslöjad som den desinformationsfontän du är. Du är ju tamejfan en fullblodspropagandist som hade platsat på Pravdas redaktion. Men det kommer fortsättningsvis att upprepas varje gång du försöker komma undan med att ljuga dig blå, känn dig helt trygg med det.