Citat:
Ursprungligen postat av
Hultabultan
Man skulle kanske genomföra en aktion med att beställa gåvor för 10-15 kr, alltså uppmana säljaren skriva "gift" på paketet.
Det finns massor med småprylar som pennor, läsglasögon, lim o.s.v. i denna prisklass.
Förresten hur påverkas "sosse"regeringen av det nuvarande kaoset, man själv har skapat?
Kan aldrig föreställa mig S vinner några röster, men förlorar massor?
Skulle visserligen själv inte röstat på S även om lägger ned de senaste idéerna, men antar det fanns en hel del sossar i tråden.
Inte alls, förmodligen.
Varför skulle dom!?
För hur det än är så är det faktiskt Moderat-packet som säkert skriker högst och jublar i ren glädje över dessa nya avgifter.
Alltså dessa drivna affärsmän som vill köpa in billigt - och sälja svindyrt till blåsta svenska kunder för att tjäna kulor a plenty genom att importera från extrema låglöneländer som Kina.
Ren kapitalism i ett nötskal.
För innan har dom (kapitalisterna) ju haft nästintill monopol på handeln Kina - men sedan kom ju kines-firmor som: AliExpress, Wish, Alibaba m fl som började att sälja direkt till privatpersoner utan några gnidna mellanhänder.
Och handlarna blev säkert hyfsat rejält byxis, skitnödiga och direkt nervösa; och deras lobbygrupper började att utöva tunga påtryckningar på statsmakterna (ledda av borgarblaskan Svenska Dagbladet, givetvis).
För så här kan vi ju inte ha det - för vi måste ju tjäna pengar och inget annat!
Och vanliga "Svenssons" fick ju bara uppleva lilla julafton i några ynka år när de billiga Kina-paketen damp ner i brevlådan med jämna mellanrum (och man kände för en gångs skull att man faktiskt gjort ett riktigt kap!)
Men det var roligt så länge det varade som bacillen sade ... men desto gladare är nog det moderata krämar-packet just nu.