Citat:
Ursprungligen postat av
N.Armstark
Det är så otroligt synd om hela familjen som skulle drabbas så svårt av sjukdom att dom inte orkade leva vidare. Så oerhört ledsamt och sorgligt alltihop. Jag hoppas att dom kommer till Nangiala tillsammans och att professor Oskar kan köpa varsin häst till frun och barnen så dom kan roa sig så som dom skulle ha gjort om deras liv på jorden inte hade blivit så svårt och meningslöst på grund av sjukdomen.
Citat:
Ursprungligen postat av
N.Armstark
Det handlar om en hemsk familjetragedi med sjukdom och sorg. Det är tillräcklig synd om den drabbade familjen och deras anhöriga utan er smutkastning. Må dom få ro och vila i frid fria från sjukdomar och elände.
Att det är synd om familjen i så avseende att det också var synd om Europa under andra världskriget är rimligt. Men - i det här fallet precis som under 2:a världskriget finns det förövare som valde sina handlingar och offer som aldrig fick välja eller uttala sig.
Inte ens i polisens referat om avskedsbrevet framkommer barnens egen vilja. Brevet är underskrivet av två - men det var fyra skrivkunniga som dog.
Det fetade, att det var sjukdom som svårt drabbade familjen och ledde fram till katastrofen - vet varken du eller någon annan här. Vi vet inte ens i vad eller hur sjuka barnen, eller föräldrarna, var.
Dessutom i landet Sverige med västerländsk avancerad - gratis - sjukvård och ett starkt socialt skyddsnät finns det
ingen sjukdomssituation som är värre än döden. Vi har bot av mycket och lindring för annat, smärtlindring, träning och stöd.
Enbart en ung eller medelålders persons
fysiska sjukdomssituation leder inte allena varken till suicid eller någon form av barmhärtighetsmord - det är extremt ovanligt.
Många brukar uttala sig med frågan om
- vem vill egentligen bli hundra år gammal?
Ja varenda 99 årig vill det garanterat. Vi fungerar så, vi vill leva.
Att psykisk sjukdom kan ge sjuka självmordtankar förekommer tyvärr alltför ofta - men psykiskt friska människor tar helt enkelt inte livet av sig om det inte föreligger mycket starka omgivningsberoende skäl.
Att föräldrarna Henkow inte längre ville att barnen skulle leva vidare innehåller med mycket stor sannolikhet också andra komponenter än enbart barnens fysiska sjukdom. Det har om inte annat rent empiriskt historien visat. Föräldrar dödar helt enkelt inte sina sjuka barn i västvärlden - hur sjuka de än är. Föräldrar kämpar och slåss, till och med för barn med svår cancer gör föräldrar allt för att barnens sista tid ska bli bra.
Vad som mer kan finnas bakom föräldrarnas mord på sina döttrar vat vi inte. Men att idag tvärsäkert avfärda såväl SC-spåret, endast en förövare eller ens annat ljusskygg som kan ha pågått i villan, ex incest är nog inget som en förnuftig utredare men den lilla kunskap vi har idag skulle göra. Det är naivt.
Tills vi vet mer, om det någonsin kommer mer, är nog incest ett lika dåligt eller bra spår somnågot annat.