Citat:
Ursprungligen postat av
Tropicanan
Säg inte det, I dagens samhälle läser ungdomar vare sig i skolan eller på fritiden. Det är nog inte alls vanligt att 20-30 åringar på sin fritid väljer att läsa. Med det sagt så är det många som har svårt för just läsförståelsen.
ett bra resultat är mellan 17-20/20 rätt, skulle gissa att de flesta inte kommer över 10.
Snittet brukar väl ligga på mellan 10,5-10,9/20 rätt på de olika verbala delarna, så vi får utgå från att cirka 50% faktiskt skriver 10 eller sämre per del.
Tycker personligen ORD och MEK delarna är oerhört svåra, det handlar bara om att lära sig ord och läsa mycket. Läs dagligen, översätt varje ord du inte kan, repetera orden kontinuerligt. Jag har höjt mig från ett snitt på ca 8,9/20 till ca 13/20 på ungefär ett halvår. Ingen superhöjning, men då har jag inte legat i så hårt heller. Jag personligen har en fallenhet för matte som gör att jag sätter 2.0 där, så kvanten bär mitt resultat på sina tunga axlar.
För alla er som ska börja studera nu med ca 20 dagar kvar; SATSA PÅ KVANTEN (såvida ni inte redan har 1.8+). Det är så sjukt mycket lättare att höja sig där, du plockar fler poäng per tidsenhet genom att plugga matten kontra att läsa/träna ord.