Citat:
Ursprungligen postat av
I-van-Toer
Israels största framtida problem är vattenbrist. Jordanfloden håller sakta men säkert på att torka ut samtidigt som de av Israel kontrollerade Golanhöjderna och dess vatten börjar bli för lite för att kunna utöka bosättningar. Ska framtida större bosättningar byggas så behöver man en en ännu större del av Golanhöjderna. Det var det man hoppades på med kriget i Syrien när man plockat bort Assad och där hela koalitionen skulle dra nytta av det. Saudierna, Qatar och Turkiet via gasledningen genom Syrien, Israel skulle annektera ännu en del av Golan och USA/CIA skulle se till att vapen och pengar flödade in till de proxies som skulle utföra uppgiften. Nu blev det ju inte som man tänkt sig efter Rysslands, Irans och Hezbollahs inträde i kriget och där ryssarna lyckats, tillfälligt, fått över turkarna på sin sida. Största förloraren är Europa och dess folk men det skiter alla i.
Det är snarare för att kunna dumpa gamla vapensystem till dessa nya medlemsländer. Som Patriot b la. MIT tågar på och måste friställa sina överfulla lager. Samtidigt finns ju en plan att någon gång i framtiden försöka invadera Ryssland precis som Napoleon eller Hitler försökte. Rysslands naturresurser, gratis, är en lockande munsbit.
Gasledningen var ett sätt att få kontroll på Syrien av USA och Saudi, det skulle blivit en liknande regim som i Saudi och Saudi hade haft kontroll på den.
Det skulle ha gjort att Iran skulle fått minskad inflytande i MÖ som ligger i Saudis linje.
Ryssland skulle tappat inkomster som låg i USA:s linje och positivt för dem.
Det låg i Israels linje att USA hade fått inflytande över Syrien.
2010 gick Syrien emot gasledningen och sade de tillåter ingen ledning över deras territorium.
2011 startade upproret i Syrien för att störta regimen och kunna bygga gasledningen.
Israel tar ut max sötvatten från Golanhöjden, med ökad vattenkonsumtion finns möjlighet att avsalta havsvatten som är ingen större kostnad idag.
Det stora problemet för Israel är palestinierna som de inte vill beröra.
Abbas som är talesman för dem kräver att de 800.000 araber som kördes bort med våld för att ge plats för judiska immigranter 1947 - 1949 att de och deras ättlingar skall ha rätt att återvända som rör sig om 5 miljoner människor.
Sedan kräver de att öst Jerusalem skall bli Palestinas huvudstad, samt att en Palestinsk stat skall bildas på Västbanken.
Planen som araberna har är att först få en palestinsk stat på Västbanken och sedan skapar de en Islam Palestinsk stat av det som är Israel idag.
Palestinierna tänker inte nöja sig med Västbanken som palestinsk stat utan det är också Israel som gäller för dem.
Israel accepterar ingen palestinsk stat på Västbanken och Jerusalem skall vara Israels huvudstad.
När man ser till bosättningarna som Israel genomfört med annan infrastruktur på Västbanken blir det ingen palestinsk stat där. Det här medför att palestinaproblemet blir olösligt och uppror med intifadan och liknande kommer att pågå i 1000 år.