Citat:
Ursprungligen postat av
Copernicus
Skulle du skaka hand med en brottsling som har dödat tusentals syrier under kriget direkt eller indirekt genom att stödja terrorister speciellt de första åren och starkt bidragit till att Syrien har ruinerats? Då kan Assad likaväl skaka hand med USA och Saudiarabien.
Från min horisont (som svensk och inte inblandad i konflikten på något sätt) så har nu Erdogan börjat kompensera Assad för sin delaktighet i IS och USA:s regime change. Det blev nödvändigt att handgripligen visa kurderna vilka som kan vara deras vänner, om de vill. Och vilka som bara vill utnyttja dem för sina egna syften.
Turkiet tog på sig den uppgiften och Syriens kurdproblem har blivit betydligt mindre. Vi får ju se den fortsatta utvecklingen, men jag skulle tro att USA:s fotfäste i Syrien också minskar nu.
Så nog tycker jag att Assad skall uppskatta den här tjänsten, olivkvisten från Erdogan.
Jag tror att Turkiet och Syrien har mycket att vinna på samarbete.