Citat:
Ursprungligen postat av
Picasso2
Dom sökte ju hjälp överallt, hos sjukvård i Sverige, utomlands - överallt. Inget hjälpte. Att söka hjälp av psykiatrin gör man inte i de kretsar JAG lever i ialla fall. Finns inte på kartan. Det hamnar i ens journaler. Jag har mått dåligt till och från - men aldrig i livet jag skulle söka hjälp där. Och tror inte att det fanns på kartan hos Bjärred-familjen heller. Man håller på fasaden. Men tror inte fasaden är det viktiga här - jag tror att Hanna ledde in Oskar (den friske) i eländet. Möjligen har han försökt få H att söka hjälp, men hon vägrat. Aldrig i livet hon skulle göra det - kan jag tänka.
Tror du är helt rätt på det. Möjligen kan man söka privat psykiatrisk hjälp men socialtjänst som hade krävts i detta fall för att få direkt hjälp med barnen är haram.
Lägg då till att familjen utåt sett troligen uppvisade sig kompetenta att hantera situationen varför denna hjälp troligen aldrig ens erbjöds, så har vi några av orsakerna till katastrofen.
Hur man som
Kryptogram säger skulle nå dessa vette fan, då de sannolikt hade tackat vänligt men bestämt nej och då hade lagstiftningen gjort att man inte hade kunnat tvinga sig på. Men jag håller ändå med
Kryptogram, man borde i alla fall gett möjlighet till socialtjänststöd och psykiatri. Det var en miss från sjukvård och skola (givet att man nu inte gjorde det).