2018-02-13, 03:52
  #10513
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SecundusSilent
"ON Monday South Korea’s Unification Ministry said the North Korean Olympic delegation visit opened the door to further cooperation that could help ease recent tensions over Pyongyang’s threatening posture and numerous nuclear and missile tests in the last two years. "It shows that North Korea is willing to improve the relationship between South and North Korea. We also believe it showed that they might take unprecedented drastic action if needed," said Unification Ministry Spokesman, Baik Tae-Hyun."
https://www.voanews.com/a/north-korea-olympic-participation/4249624.html

Jepp mycket gladjande nyheter. Korea samarbete.

China Daily har lite uppdatering pa samma artikel och skriver att USA kan tanka sig samtal.

Speaking to the Washington Post aboard Air Force Two on his way home from the Winter Olympics, Pence said Washington would keep up its "maximum pressure campaign" against Pyongyang but would be open to possible talks at the same time.

http://www.chinadaily.com.cn/a/201802/13/WS5a823c82a3106e7dcc13c6ee.html
__________________
Senast redigerad av svensk0kina 2018-02-13 kl. 03:53. Anledning: tillagg
Citera
2018-02-13, 05:38
  #10514
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av svensk0kina
Influensa i Korea
- NK, 3 dott pga av grisinfluensa
- SK, fruktar fagelinfuelnsa och de har dodat manga kycklingar.

Lanken ar till foxnews, inte min favorit men ni kan sjalva hitta.

Samband, Senaste veckorna var mycket kall i Liaoning provinsen (den sydligaste provinsen i nordostra Kina och med stor grans till NK) och nar jag ser bilder fran NK landsbygd. Sa paminner de om sodra Kinas landsbygd for 20 ar sedan, enbart betong (troligen mogligt och helt sakert fuktskadad), en glas fonster (stammer det verkligen). Jag vet hur kallt dessa hus kunde vara under 90 talet, dock ar sodra Kina mycket varmare an Korea.

Samtidigt har det kommit upp artiklar fran "aid groups" som verkar i NK, om hur svart det ar fran att fa fram mediciner till NK. Manga av artiklarna ar politiskt vinklade. Ni skall framforallt se upp med AP, som har en deal med NK regim.


http://www.foxnews.com/world/2018/01/29/swine-flu-bird-flu-hit-north-korea-and-south-korea-days-before-winter-olympics-kick-off.html

Internationella roda korset/halvmanen har bidragit med 300 tusen Schweizer franc for att bekampa influensan i NK. De skall hjalpa 300 tusen personer, hoppas de utsatta for denna hjalp.

http://humanitariannews.org/20180212/democratic-peoples-republic-korea-ifrc-releases-emergency-funds-fight-influenza-dprk
Citera
2018-02-13, 06:32
  #10515
Medlem
frank-costellos avatar
Efter det att Nordkoreas delegation till vinter-os återkommit från Sydkorea, ska Nordkoreas ledare Kim Jong Un sagt att det är viktigt att spinna vidare efter de senaste dagarnas positivitet, genom att fokusera på försoning och dialog mellan de två länderna. https://www.reuters.com/article/us-olympics-2018-northkorea-dialogue/north-korea-warms-to-south-korea-after-visit-volume-down-on-border-propaganda-idUSKBN1FW2KT
Citera
2018-02-13, 06:54
  #10516
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av svensk0kina
Internationella roda korset/halvmanen har bidragit med 300 tusen Schweizer franc for att bekampa influensan i NK. De skall hjalpa 300 tusen personer, hoppas de utsatta for denna hjalp.

http://humanitariannews.org/20180212/democratic-peoples-republic-korea-ifrc-releases-emergency-funds-fight-influenza-dprk


Det hoppas jag också!
Citera
2018-02-13, 07:33
  #10517
Medlem
Pervo-Kris.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alsson
Nej, sanktionerna orsakar inte svält, det är Juche som som orsakar svälten.

Förvisso förstod jag inte allt du skrev, men eftersom du citerade mig så undrar jag var du ser att jag har skrivit att jag förespråkar krig?

Kram på Dig också


Nä det är sanktionerna som orsaker svälten.
Citera
2018-02-13, 07:46
  #10518
Medlem
arbetets avatar
Det går åt rätt håll för vem skulle vilja släppa bomber på den charmanta Kim Yo-jong?:

Möjlig islossning mellan USA och Nordkorea efter OS

Citat:
Försiktigt positiva nyheter kommer från den koreanska halvön: USA tycks nu vara redo att sätta sig ner för samtal med Nordkorea. Det är ett överraskande resultat av det besök vice presidenten Mike Pence gjorde i samband med invigningen av vinter-OS i sydkoreanska Pyeongchang.
/.../
Inledningsvis knep Kim Yo-Jong också en hel del av mediernas strålkastarljus, även om hon aldrig uttalade sig offentligt.

Vid en första anblick kunde det se ut som om hon gjorde ett segervarv: Trots att regimen i Pyongyang oförtrutet har fortsatt att utveckla och testa sina kärnvapen- och missilprogram är de dödliga fienderna Sydkorea och Nordkorea i färd med att tina upp sina frostiga relationer. Samtidigt tycktes USA med sin hårdföra hållning ha hamnat lite vid sidan om den snabba diplomatiska händelseutvecklingen.
/.../
USA tänker sig att den diplomatiska processen ska börja med preliminära samtal (”samtal om samtal”), där förhoppningen, men inte ett förhandsvillkor, är att Nordkorea tar upp frågan om ”denuklearisering”, vilket är långt ifrån säkert att Pyongyang är redo till.

Det skulle betyda att USA för första gången på länge är redo att sätta sig ner och samtala med Nordkorea – utan förhandsvillkor. Om det sker utöver ett toppmöte mellan ledarna för de två koreanska staterna finns det förutsättningar för en avspänning, långt från de ömsesidiga invektiven och hoten mellan Trump och Kim som präglade en stor del av förra året.

https://www.dn.se/nyheter/varlden/mojlig-islossning-mellan-usa-och-nordkorea-efter-os/

1 - 0 till tjockisen!
Citera
2018-02-13, 07:56
  #10519
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Det går åt rätt håll för vem skulle vilja släppa bomber på den charmanta Kim Yo-jong?:

Möjlig islossning mellan USA och Nordkorea efter OS



https://www.dn.se/nyheter/varlden/mojlig-islossning-mellan-usa-och-nordkorea-efter-os/

1 - 0 till tjockisen!

Bra
Citera
2018-02-13, 08:07
  #10520
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av svensk0kina
Bra
Det är inte en islossning, det är en vårflod!

Kim Jong-Un hyllar Sydkorea efter systerns återkomst

Citat:
Den diplomatiska islossningen mellan Nord- och Sydkorea i samband med OS i Pyongchang når nu i närmast vårflodsliknande proportioner. Nordkoreas diktator Kim Jong-Un hyllar enligt den statliga nyhetsbyrån Sydkoreas OS-arrangemang som imponerande. Uttalandet kommer sedan han träffat sin syster som nyss återvänt från ett möte med Sydkoreas president Moon Jae-In.

http://www.tv4.se/nyheterna/klipp/kim-jong-un-hyllar-sydkorea-efter-systerns-%C3%A5terkomst-3956771
Citera
2018-02-13, 08:14
  #10521
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Det är inte en islossning, det är en vårflod!

Kim Jong-Un hyllar Sydkorea efter systerns återkomst



http://www.tv4.se/nyheterna/klipp/kim-jong-un-hyllar-sydkorea-efter-systerns-%C3%A5terkomst-3956771

Skrivs samma i Kina
Citera
2018-02-13, 08:20
  #10522
Medlem
Pervo-Kris.s avatar
Härligt!

Lite läskigt med den där kvinnan som hade flytt och nu pratar om tryckkokare och att vattnet börjar bli hett och ska explodera. Lite otäck den där idioten. Gott om pengar får hon nog dock och skäms nog bort av vissa onda makter i väst.

Hon såg ut som djävulen i ögonen.

Hon såldes som prostituerad efter flykten säger hon...

Jag tror hon emigrerade helt enkelt och sen ville tjäna snabba pengar då hon helt enkelt bara ville ha massa pengar, det är därför hon inte ville bo i Nordkorea. Så hon började Hora helt enkelt.

Sen upplockad av onda makter för att propagera för krig. Pengarna väller in på hennes horkonto.

Det är alltså så här man för propaganda. Det är inte långsökt. Bra om någon kunde se hur rik denna syna förmodligen är. Hon verkade helt Iq befriad men på hennes konton väller det in pengar.

https://youtu.be/seAJxsKVOI4

Är det bara jag som är rädd för att säga att jag älskar Trump och ska rösta på SD i Sverige? Rädd för att det kan påverka mitt liv negativt. Jag känner att man inte får säga vad man vill utan att det kan straffa sig i Sverige.
__________________
Senast redigerad av Pervo-Kris. 2018-02-13 kl. 09:11.
Citera
2018-02-13, 08:24
  #10523
Medlem
Kim Yong-nam, den äldre mannen i NK delegation till OS.
Redan på slutet av 70 talet intervjuades av Baltimore Sun och pratade on samarbete mellan NK och SK. Han nämnde att NK har fisk och mineraler och SK hade befolkning. Varför importerade SK fisk när de kunde fiska i NK vatten.

Sent 70 talet var SK fortfarande inte ett demokratiskt land. Ett av president Carter vallöften, 76, var att alla USA militärer skulle lämna SK. Så blev det inte.
Citera
2018-02-13, 08:30
  #10524
Medlem
arbetets avatar
Stackarna i USA har inte det lätt nu. Läs den här tråden. Återigen glasklara exempel på kognitiv dissonans för den som undrar:

Gadi Schwartz‏
@GadiNBC

Citat:
Here’s a look at one of the cheers being led by North Korean Cheerleaders at the 🇰🇷🇰🇵🇨🇭 hockey match. #Olympics2018

Tråd: https://twitter.com/GadiNBC/status/962299259264602112

Surt sa räven om rönnbären!

Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in