Citat:
Ursprungligen postat av
hayouel
Den här skriften han har publicerat och som har tagit 5 år (!) att knåpa ihop känns ju väldigt fabricerad och då ställer jag mig följdfrågan; varför skulle någon vilja fabricera något sådant? Ville han att eftervärlden skulle läsa den och tänka att han var en god och omtänksam far som involverade sina barn i sitt viktiga arbete?
Ett förslag: han skrev den för fem år sen som en lättsam introduktion till moms. Målgruppen är givetvis vuxna, kanske nya studenter eller intresserad allmänhet. Självklart är den inte avsedd för barn, även om den kanske skulle kunna användas på en del högstadier och gymnasier. Många föräldrar tycker det är kul och charmigt att nämna sina barn i sina texter, fånigt nog. Det känns fabricerat men det fyller funktionen att göra det lätt att förklara grundläggande saker genom enkla exempel.
2017 ville han kanske ta fram artikeln igen för nya studenter till exempel. Men han fick ändra lite i den för någon lag hade kanske ändrats eller han kom på ett bättre sätt att förklara något. Det är ju säkert inte så att han jobbat med texten kontinuerligt i fem år.