2018-02-10, 14:36
  #15409
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frank.Einstein
För att vara säker på en sån sak måste man antingen vara vän eller anhörig till familjen, arbeta inom polisen, skolan eller sjukvården alternativt ha tillgång till journaler på olaglig väg. Således ganska många möjligheter. Jag tänker inte precisera mig närmare än så.
Jag tar dig på ditt ord. Att båda var diagnostiserade med ME. Och har då föräldrarna läst om hur ME-drabbade har det i sina värsta stunder så kan man begripa hur deras tankar gick. Måste känts hopplöst. Men från hopplöshet till mord är steget väldigt långt. Men de tog det steget.
Citera
2018-02-10, 14:38
  #15410
Medlem
Americanahs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Frank.Einstein
Båda flickorna hade läkarintyg på diagnos ME/CFS utfärdade av svensk offentlig sjukvård.

Tack, det här är viktig information.
Citera
2018-02-10, 14:56
  #15411
Medlem
MeggieClearys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Tack för beskedet. Det bör stilla dom värsta skeptikerna i tråden. Dom som fantiserar om långsamt giftmord t.ex.

Ja, att de skulle fått sömntabletter dagtid, inlåsta, och tillslängda en skorpa...
Citera
2018-02-10, 14:56
  #15412
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frank.Einstein
Båda flickorna hade läkarintyg på diagnos ME/CFS utfärdade av svensk offentlig sjukvård.

Jag tror inte på att dessa läkarintyg existerar innan jag ser dessa handlingar med egna ögon. I det fall det finns läkarintyg skall dessa handlingar granskas noga, då syftet med att utfärda läkarintyg är ofta viktigare än diagnosen.

Kan du länka?

När du får in brasklappen svensk offentlig sjukvård, måste jag le!

Det du påstår är ett confidence trick i syfte att öka på trovärdigheten i ett falskt påstående, som du kryddat med lite namedropping.
Citera
2018-02-10, 14:57
  #15413
Medlem
Sockerarters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Americanah
Tack, det här är viktig information.

Det står om sjukdomen i tidningen idag:

https://www.aftonbladet.se/nyheter/samhalle/a/RxrBb8/det-enda-jag-tankt-pa-i-tre-ar-ar-den-har-javla-sjukdomen

Det vara fruktansvärt på så många plan, det finns det ingen som helst tvekan om.
Det finns dock inte någon ursäkt för att ta livet av sina unga barn. Ett påstående som föräldrarna säkert höll med om då de såg till att ingen ansvarig finns kvar för att ta konsekvenserna. Tragiskt.
Citera
2018-02-10, 14:57
  #15414
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Jag tar dig på ditt ord. Att båda var diagnostiserade med ME. Och har då föräldrarna läst om hur ME-drabbade har det i sina värsta stunder så kan man begripa hur deras tankar gick. Måste känts hopplöst. Men från hopplöshet till mord är steget väldigt långt. Men de tog det steget.

Ja, diagnosen gör inte morden lättare att sympatisera med, men man slipper i alla fall befatta sig med konspirationsteorierna.
Citera
2018-02-10, 14:59
  #15415
Medlem
afKnollentotts avatar
Lite angående en sjukdom som är på mångas läppar.....

"Rehabiliteringsinsatser för patienter med ME/CFS inom primärvården

Det går inte att träna sig frisk från ME/CFS. Har patienten efter en noggrann utredning fått diagnosen ME är det viktigt att undvika överansträngning. Det kan vara av stort värde för patienterna att få hjälp av sjukgymnast eller arbetsterapeut för att hitta en lämplig nivå. Det är viktigt att patienten får en individuell bedömning av funktions- och aktivitetsförmåga."

Uppföljning

"Efter kontakt med specialistmottagning för ME/CFS följs patienten upp via sin husläkare/remittent via individuellt remisssvar. Uppföljningen kan bland annat innebära fortsatt medicinuppföljning, fortsatt stöd i kontakt med Försäkringskassan och utfärdande av intyg. Vid kvarstående arbetsförmåga kan även arbetslivsinriktade åtgärder ske via Företagshälsovård eller Arbetsförmedling. Vid svårare ME/CFS rekommenderas samverkansmöten mellan primärvården och kommunen för vardagliga hjälpinsatser, t.ex. anpassad bostad, hemtjänst etc."

Prognos

"ME/CFS leder tyvärr ofta till långvarig funktionsnedsättning, endast få patienter återfår helt tidigare funktions- och aktivitetsförmåga. Barn och ungdomar har i allmänhet bättre prognos att tillfriskna."

Citera
2018-02-10, 15:05
  #15416
Medlem
letsdoits avatar
Vad finns det för renodlade fakta - och hur ser kronologin ut (repeterar delvis mitt tid. inlägg + lägger till några reflektioner)?

31 mars 2016 - HB blir medlem i en sluten grupp där man ger varandra råd betr. div. diffusa och svårdiagnostiserade sjukdomstillstånd (infektionssjukdomar). Hon rekomenderas dit av ordföranden i FSI: ML. - Parallellt med detta hålls (okänt datum) i mars den första elevhälsokonferensen betr. äldsta dottern A.
Maj 2016 hålls en ny konferens för att förbereda A:s skolstart i 7:e klass på en ny skola.
1 år senare:
Maj 2017 visar det sig att A inte orkar med skolmiljön.
Juni 2017 hålls en ny elevkonferens men nu angående lillasyster M. Något läkarintyg finns inte vid denna tidpunkt; det kommer skolan tillhanda senare.
17 juli 2017; en måndag, sätts vid 11-tiden annonser ut på Blocket: Flera mattor, bl.a. en rosa, ett skrivbord med plats för två personer, rosa fåtölj passande till flickrum. - Kan tyda på att döttrarna nu ska få var sitt rum, alt. att man inför höstterminen önskar förbereda/anpassa deras resp. rum.
Efter sommarlovet 2017:
Under hösten 2017 beslutas om fortsatt anpassad studiegång för bägge barnen.
2 aug 2017 - OH uppdaterar en liten momsskrift tillägnad sina barn (”Välkommen till momslandet, v 2” är arbetsnamnet). Skriften sägs ursprungligen vara daterad 30 aug 2012 men är aldrig tidigare publicerad. I berättelsen skär han sig på en brödkniv och tvingas åka in till sjukhuset för att sy ihop såret. Han delger också läsaren att han tillsammans med dottern M inköpt en golvmopp. Läsaren bibringas uppfattningen att författaren är involverad i både köksbestyr och städning samt att dennes döttrar är smarta och vetgiriga samt har sinne för matematik och logiska resonemang. Författaren framställer sig själv - närmast på ett demonstrativt sätt - som en god och kärleksfull far.
26 aug 2017 - OH skriver att yngsta dottern blivit långvarigt sjuk och att hon troligen inte skulle kunna bli bättre. - Detta kan tyckas anmärkningsvärt; inte minst mot bakgrund av att skolan ett par månader tidigare ännu inte fått in något läkarintyg. - Mot detta ska ställas att äldsta dottern A senast i början av 2016 kan ha insjuknat eftersom modern i mars tagit steget in i en sluten fb-grupp för diverse diffusa sjukdomar av ospecifik karaktär. Modern ville också att den omstridda G-kliniken skulle få finnas kvar. Föräldrarna bör ha sett samma symptom på M för att OH:s farhåga ska bli begriplig. - Hans formulering talar för att han drygt fyra månader före morden varit förvissad om att M:s sjukdom skulle komma att bestå under oöverskådligt lång tid. Detta hindrar honom dock inte från att fortsätta sin momskarriär:
Aug - Sept 2017 - OH byter profilbild på sin hemsida och utvidgar väsentligt sin info. Han redovisar utförligt sin bakgrund, sina olika meriter mm. Den lilla momsskriften (i vilken han "ler varmt" mot sin yngsta dotter) kan nu laddas ned från hans hemsida.
Nov 2017 - OH ansöker om att få reducera sin arbetstid med 10%. Han ansöker också om en professur. - Av allt att döma är han bespetsad på framtiden.

9 jan 2018 Hela familjen har avlidit: Det mesta är sekretessat, men på det hela taget efterlämnar den kortfattade resumén betr. föräldrarnas beslut och bevekelsegrunder väldigt många frågetecken.

Här är vad som förmodligen är de sist tagna webbilderna på OH:
Den här bilden är tagen 26 sept 2017, drygt 3 mån före familjens bortgång:
https://pbs.twimg.com/media/DKo6F_mWAAA_Zme.jpg
Ytterligare några bilder från samma evenemang:
https://pbs.twimg.com/media/DKq7meUWsAA3fBd.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DKrZU-CW0AAJ_JC.jpg
(OH längst t.h. i bild)
https://pbs.twimg.com/media/DKpbHvQW0AAu4il.jpg
http://twiblue.com/edotrav/tweet/912642065271533568
(förstorad)
Citera
2018-02-10, 15:09
  #15417
Medlem
Solglittrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bergakungen
Det är mycket ovanligt, men den obotliga och med tiden diskvalificerande Huntingtons sjukdom skulle ju kunna ha diagnosticerats hos mamman och barnen. Men IANAD, så det är bara en mycket lös spekulation. Däremot kan kanske kunnigt folk göra bättre gissningar?

Citat:
Ursprungligen postat av Tessthess
Jag instämmer.
Tanken finns hos mig också gällande Huntingtons.

Huntingtons sjukdom(Chorea Huntington,"danssjuka") är nog inte en så sannolik sjukdom för döttrarna här.
Debuterar i stort sett alltid i 30-50 års åldern och är ärftlig med 100% genomslagskraft dvs alla barn som får genmutation från ena föräldern blir sjuka som vuxna. Chansen att ärva ena förälders genmutation är 50% - antingen får man den friska förälder friska gen eller den sjuka genen från den andra föräldern. Gentester erbjuds gravida kvinnor med släkthistorik.
Sjukdomen debuterar med ofrivilliga rörelser, därav namnet. De jag träffat med denna sjukdom har alla haft mycket svårt att sitta still eller gå normalt.
Döttrarna var för unga för detta och det borde uppmärksammats av omgivningen, ex av grannen i affären.
Citera
2018-02-10, 15:10
  #15418
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Jag tror inte på att dessa läkarintyg existerar innan jag ser dessa handlingar med egna ögon. I det fall det finns läkarintyg skall dessa handlingar granskas noga, då syftet med att utfärda läkarintyg är ofta viktigare än diagnosen.

Kan du länka?

När du får in brasklappen svensk offentlig sjukvård, måste jag le!

Det du påstår är ett confidence trick i syfte att öka på trovärdigheten i ett falskt påstående, som du kryddat med lite namedropping.

Eftersom du sannolikt aldrig kommer att få se dessa läkarintyg kommer de sannolikt aldrig att existera för dig. Jag kommer inte att lämna mer information för att råda bot på detta.

Orsaken till att jag skrev svensk offentlig sjukvård var att jag tycker det är viktig information att det inte handlar om en obskyr privat läkare eller en utländsk läkare utom svensk granskningskontroll. Sen är du naturligtvis fri att göra vilka tolkningar du vill.
Citera
2018-02-10, 15:13
  #15419
Medlem
JanTalibans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vinbergssnacka
Trodde kanske att morden skedde den 6/1. Sänkning av temperatur av viss anledning och att OH städade upp efteråt och begick självmord den 7/1. Men det är så klart ren spekulation. Att man orkar resa bort tror jag inte, men vem vet. Kanske en sista familjemiddag med släktingar.

Håller med. Min hjärna bubblar av bilder och idéer, men jag känner att det intressantaste just nu är tillförlitlig fakta.

Det mycket motbjudande scenariot att personer ligger mördade något dygn – samtidigt som någon är på plats i mörkret och grubblar, drogar (kanske toksuper), vaknar upp, städar, osv – har jag TÄNKT PÅ, men avstått från att nämna. ”Resa bort” känns som en smidigare förklaring.

Men fan alltså … hur man rent praktiskt ”lyckas” genomföra alla groteska steg i att lura två barn i döden, utan att … ja …
Citera
2018-02-10, 15:13
  #15420
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frank.Einstein
Eftersom du sannolikt aldrig kommer att få se dessa läkarintyg kommer de sannolikt aldrig att existera för dig. Jag kommer inte att lämna mer information för att råda bot på detta.

Orsaken till att jag skrev svensk offentlig sjukvård var att jag tycker det är viktig information att det inte handlar om en obskyr privat läkare eller en utländsk läkare utom svensk granskningskontroll. Sen är du naturligtvis fri att göra vilka tolkningar du vill.
Självklart kan man varken hänvisa till källor eller fota av ev läkarintyg i ett sånt här forum. Nånstans får man släppa kontrollen och inte ifrågasätta. Att ifrågasätta är alltid sunt, men man måste kanske dra gränsen nånstans. När det gäller mycket information så KAN man inte källhänvisa. Det faller sig naturligt när det gäller framförallt sekretessbelagda dokument.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in