Citat:
Ursprungligen postat av
grobiankungen
Men jag håller med dig udon, hade det varit så att några få elitutövare efter rigorösa tester och bedömningar anses ha behov av medicin och därmed få dispens mot ett tänkt förbud, och att de sedan med hjälp av medicinen skulle lyckas hålla sig på medelmåttanivå eller kanske ngn vinst så hade man ju inte brytt sig utan tyckt det var OK.
Men nu är det ju så att majoriteten av utövarna puffar medicin i sjuka mängder och de som dominerar sporten beskrivs ju som svårt sjuka astmatiker som måste förånga läkemedel i hästdoser och dra i sig. Naturligtvis är ju detta beteende vad som normalt skulle klassas som doping.
Det verkar som att medicinerna ger stora fördelar med anabol effekt och maxade spjäll vilket tar de över den så kallade normalnivån. Därav kunde utövare förut då det krävdes TUI, med liten negativ effekt av Astma som lyckats skaffa sig en diagnos få stora fördelar och dominera, likt Björgen. Så det blir svårt att införa sådana TUIs igen. Kanske om man bygger en ordentlig testapparat som fungerar och kräver mycket svåra astmabesvär i utgångsläget.
Borde det inte räcka att dra ner dom tillåtna nivåerna rejält? Om en normaldos är X mG, då är den tillåtna dosen 1,5X mG. Då kan dom ta en puff för att lindra andningssvårigheterna men dom kan inte dra sig dom norska hästdoserna som ger effekter långt utöver det som det är tänkt för.
Fast då pratar jag från perspektivet av någon som egentligen inte har någon koll, tycker bara det känns logiskt att det skulle fungera så.