Citat:
Ursprungligen postat av
swimmingpool
Özz är nog knappast den enda som anlitar svartarbetskraft. Därmed inte sagt att jag tycker det är bra.
Du har så rätt om omfattningen och andra som anlitar svartarbetare.
Men det finns ingen annan som är så insyltad i asylköret och skämtar om svennar, moraliserar om den egna godheten och andras rasism, och dessutom har egen plattform för sina spyor i Expressen.
När Özz skriver om den nya underklassen i Expressen, skriver han inte om Akilov som fått hanka sig fram genom livet på ströarbeten som är förbjudna att utföra i den omfattning som Akilov måste göra, för att han och hans familj ska överleva.
Visst har Özz, rätt delvis om en ny underklass. Men det han missar är att vi får en ny underklass typ socialgrupper under de som kallas för tre. Det är slaveri i fin förpackning, stackare som jobbar för Hemnet- och inredningsknarkare i Sverige, där bostäder är den nya favoritinvesteringen för befolkningen.
Det är en underklass typ socialgrupp 5 eller 10, som Özzen utnyttjar på sina fastigheterför att bli lite rikare, medan de medborgare som inte har fastigheter, bolag och upplägg från Syrran, måste betala skatt.
Min åsikt är att Özz Nujen är Exressens egen Virtanen, om vi bortser från det sexuella snusket, som är tröttsamt efter allt spektakel med #Metoo kampanjen
https://www.expressen.se/kronikorer/ozz-nujen/en-ny-underklass-vaxer-fram-i-sverige/