Citat:
Ursprungligen postat av
PiusXIII
Jag förstår mig inte på detta alls. Varför blir en sådan som Sergej Ustiugov avstängd? Har han befunnits dopad? I så fall när? Han har varit ute och kört så många tävlingar att det borde finna alla möjligheter att testa honom.
IOK har ju inte ens meddelat Ustyugov själv varför han slängs ut från OS, vilket är så hejdlöst oseriöst och respektlöst att man baxnar. Än mindre har de meddelat omvärlden varför vissa inte är välkomna, men det har framkommit att IOK nöjer sig med "misstankar" för att utestänga idrottare - om de är ryssar, vill säga. Många skulle nog säga att det är "misstänkt" med astmasjuka förstaårsseniorer som fullständigt dominerar sina grenar, som Kläbo i sprint t.ex, men han är ju ren och oskyldig norrman så han är välkommen.
I mina ögon handlar det om att straffa och förnedra Ryssland så mycket som möjligt, inte i första hand enskilda idrottare utan hela nationen och dess ledarskap med Putin i spetsen. Bra för världen, för fred, säkerhet och samarbete? Knappast, men det finns så klart de som tjänar på detta. Sedan är det självklart en ren bonus för USA m.fl. länder för vilka OS är extremt viktigt och där antalet guldmedaljer ses som ett bevis på landets storhet att många av deras värsta konkurrenter om medaljerna nu uteblir. I Norge gråter man t.ex inte över att fjolårets suverän Ustyugov inte får vara med, och det är knappast något som man kommer att nämna i de norska sändningarna när man jublar i extas över de i deras ögon välförtjänta guldmedaljerna.