Citat:
Ursprungligen postat av
Tinuviel
Jag förstår inte att du avfärdar detta som en icke-händelse. Nej, det har inget med yttrandefrihet att göra då det som du påpekar handlar om ett privat företag. Men om återkommande kampanjer gör att privata företag som Facebook berövar människor som uttrycker fullt legitima icke-straffbara åsikter sin plattform och om kickstarter och andra go-fund-me-projekt gör detsamma kringskärs diskussionsfriheten i vårt samhälle. Lägg till det att samma kampanjer används för att arbetsgivare inte ska ge dessa personer uppdrag. Ser du inte allvaret i detta? Rätten att uttrycka sig blir en chimär om de med en avvikande åsikt inte har någon möjlighet att komma till tals.
I efterhand betraktar vi McCarthyeran som skamlig - där skedde just detta, filmindustrins privata företag vägrade anställa människor på grund av deras åsikter.
Så visst, privata företag har rätt att göra detta men kom inte och säg att det inte påverkar åsiktsspridningen i samhället negativt.
Som så ofta, lysande kunskap om ämnet , tomternissar som inte förstår vidden av sitt "kampanjande" kan få digra konsekvenser.
Att få lov att säga Apelsin, när man onmtalar apelsiner och säga Citronen, är gul istället för att nöja sig med bara frukten är gul.. jaha? handlar det om bananer? nej.. och så fortsätter kurragömmelek, medan liv står på spel, ibland bokstavligen - åtminstonde inget att ideologisera när våldtäktsepidemier eller våldstendenser eskalerar , om så lokalt!
Så handlar det om gambianer, är det naturligtvis av vikt , som exempel , eller afghaner.. en enda våldtäkt är i sig , oacceptabelt, helt å hållet.
Jag vill t.ex gärna veta om det var min bror eller kusin som är involverad i våldtäktsaktiviteter, det skulle ju självklart underlätta för mig att kunna som medborgare hjälpa då varje individ med förnuft i behåll KAN förbättra ett samhälle men då ska man veta var, när och hur.. och vem som behöver förstärkt samhällsupplysning, och som sagt det har varit fult att tala om medborgarkunskap, ochn riktigt fyfy att tala om ökade språkkrav, så våldtäktsman eller inte, iaf det gagnar alla i samhälle där alla ska ha och ta anspråk på RÄTTMÄTIGA resurser, inte bara roffa.
Du gav en bra erinran om vad det handlar om. Själv är jag dåligt insatt i pastasmeten.. må han komma med sin benudling.
/ Ramen