Citat:
Ursprungligen postat av
MissDetective
I artikeln från ST som finns i en tidigare tråd så uppger ju den intervjuade GH att han befinner sig i Göteborg. Det kan man ju misstänka är en utlagd rökridå. Varför så viktigt att uppge att man befinner sig i Göteborg. Nä, jag börjar tro mer och mer på att han skulle kunna vara skyldig. Vägrar ju dessutom topsning som uppges här i tråden om nu det är sant.
Han la ju också ut en historia om att dom var vänner och hade haft många givande samtal, snarare tyder det mesta på att dom inte var vänner, kanske var dom det en gång i tiden men att saker och ting förändrades i och med byggandet av piren.
Dom 10.000 kronorna tror jag tillhör GH som skulle betala en avgift angående piren men när han skulle slutföra förhandlingen så gick det överstyr. Kanske hade GH med sig M som vittne då det även rörde Ms tomt, eller att M kom dit i efterhand och hjälpte till att städa.
GH trodde förmodligen att han kunde köpa marken men Tord vägrade av någon anledning i sista sekund, kanske fick han kalla fötter då hans egen gård skulle tappa mycket i värde.