Citat:
Ursprungligen postat av
Mashedpotatoe
Finns det någon ny tråd på FB med frågan hur säker det är att ett DNA prov via topsning ger utslag? Eller "Hur att lura polisen vid topsning?"
Det finns två typer av sannolikheter. Kommer inte ihåg exakt nu men det är ungefär:
99, 7 % chans att det är personen eller en väldigt nära släkting.
Andra sannolikhetsgraden kommer jag inte ihåg men den är också hög.
Ska man lura via DNA ska det vara ett syskon med samma hårfärg, ögonfärg osv.
Med tanken på att DNA ofta vägs in med annan bevisning är det oroväckande säkert.
Har personen efter topsningen tagit sitt liv så är det han eller väldigt osannolikt hans bror där han vet om att brodern är skyldig. Dock hade han vid ett sådant tillfälle om brodern stämde in på samma ögonfärg, hårfärg osv kunnat ange brodern bara. Då hade man fått två DNA som matchar. Detta är sjukt osannolikt att det skulle ske, men om det händer så skulle det säga att någon av de två är skyldiga. Då hade annan bevisning behövts för att fälla någon av de.
Så nej detta är han. Och nej, du kan inte lura polisen så länge du inte kan mixa med ditt DNA. Gör du det så kommer du få nobelpriset och ha ditt på det torra för resten av livet.
Citat:
Ursprungligen postat av
B.R.Donut
Borde inte polisen fattat misstankar och plockat in honom direkt, kan man ju undra. Aningen klumpigt av Kling och Klang.
Det är rätt vanligt att oskyldiga inte dyker upp till topsning så nej.