Citat:
Ursprungligen postat av
SpaceBase
Tycker inte du är särskilt makaber. Finns många fiktiva roman författare som är värre. Vi försöker ju precis som polisen luska ut vad som kan ha hänt och hur. Det blir svårt att inte tänka "makabert" då, särskilt med så lite info som finns.
Undrar faktiskt hur noga polisen följer den här tråden för att få input i olika möjliga scenarier.
Sen om Liselotte va avdäckad redan ute i motionsspåret så är det extremt lätt att ta in henne 20m i skogen. Även för en person som är ganska svag fysiskt. Allt man behöver kunna är ett enkelt brandmannagrep. Addera mycket adrenalin påslag på det också så är 20 meter ingenting.
Om polisen följer den här tråden är det nog inte av den anledningen. De har, misstänker jag, ganska bra koll på hur mordet gått till tack vare den kriminaltekniska undersökningen? Har det skett genom exempelvis strypning så finns säkerligen tydliga skador på hals, alternativt blodkärlsbristningar i ögon.
Hon hittades inte alltför lång tid efter dödens inträde. Så jag är förhoppningsfull när det kommer till just den biten.
Men om det är så att offer och gärningsman är obekanta med varandra ställer det till det ordentligt. Speciellt om han inte är bosatt i Ulricehamn, utan pendlat från annan ort.