Citat:
Ursprungligen postat av
Moosky
Självklart är det inte riktigt friskt att döda sina barn och partner som i detta fallet. Ja dom säger en gärningsman så det bör vara klarlagt vid det här laget. Nja, jag anser nog att domen i UK klargör att det INTE handlar om barmhärtighetsmord i lagens mening. Det poängterar domaren. Hon var alltså deprimerad och med en historia av självmordsförsök och depressioner.
Nja, för att dömas i Sverige ska du var psykotisk eller paranoid med vanföreställningar så jag vet inte om det rörde sig om mer än depression i UK fallet. Vi har lite olika syn på det kanske i Sverige.
Min poäng är att tragedier i familj är fel ordval då det handlar om mord. Vi ska inte se några förmildrande omständigheter på typen av fall.
Nej det vore förödande! Men det är samtidigt lagstiftarens perspektiv – när alla fakta är kända och domen ska falla. Men själva utredningen av om det utanpå det finns förmildrande omständigheter – det är den mänskliga aspekten, som handlar om hur i hela friden det kunde gå så tokigt.
Att försöka mörda sina barn enkom pga att de har diagnosticerats dödligt sjuka, men ej ännu lider av det, som i fallet med den brittiska kvinnan, är ju uppenbart ej förmildrande i sig. Sen får ju rätten fundera på vad som kan vara, eller inte. Mordförsök är det ju, mord om det hade fullbordats. Man går inte runt och mördar folk. Att hon misslyckades ta sitt eget liv kan ju rättvisan så att säga inte ta hänsyn till.
Sen vet jag ju inget mer om det fallet och har ingen möjlighet att fälla synpunkter på andra ev. faktorer.
Men det kan inte finnas förmildrande mordkategorier. Enligt lagens mening. Om jag inte missar ngn aspekt. Gamla över 85 ger straffrabatt – nä, nä, tvärt om. Det är de svaga som ska skyddas, inte de svaga som ska förföljas ytterligare. Effekten blir ju att de svaga blir mer utsatta – det räcker ju att tillvaron redan tenderar att göra dem skyddslösa.